Genel

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü’nde Cumhuriyet Meydanında Büyük bir coşku vardı

Vali Yılmaz: “Unutmayalım ki; atalarımızdan emanet aldığımız bu güzel vatanımızı ve Ay Yıldızlı Şanlı Bayrağımızı korumanın yolu milletçe kenetlenmekten geçer. Bundan sonra bizlere düşen görevse birbirimizi daha çok severek kenetlenmek, birlik ve beraberlik içerisinde çok çalışarak, ülkemizi güçlendirmek ve muasır medeniyetler seviyesine taşımaktır” dedi.

      Osmaniye’de 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri kapsamında düzenlenen Demokrasi ve Milli Birlik Yürüyüşüne, ellerinde Türk bayraklarıyla çok sayıda vatandaş katıldı. 

Vali Dr. Erdinç Yılmaz, Belediye Başkanı Kadir Kara, Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Tekne, Adalet Komisyonu Başkanı Ferhat Karakuş, Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Turgay Uzun, Baro Başkanı İbrahim Halil Yavuzdoğan, Vali Yardımcıları Adem Yılmaz ve Metin Arslanbaş, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Zafer Tombul, İl Emniyet Müdürü Ahmet Selçuk Okumuş, İl Genel Meclisi Başkanı Mehmet Ali Gizlice, kamu kurum ve kuruluşları il müdürleri, sivil toplum kuruluşları temsilcileri, siyasi parti temsilcileri, şehitlerimizin aileleri ve gazilerimiz öncülüğünde çok sayıda vatandaşımızın katıldığı Demokrasi ve Milli Birlik Yürüyüşü, Dr. Devlet Bahçeli Meydanı Şehitler Anıtı önünden başladı ve Cumhuriyet Meydanında son buldu.  Yürüyüşte gençlerimiz tarafından Bayrağımız taşındı. Yürüyüş sırasında korteje Osmaniye Belediyesi Mehter Takımı  da eşlik etti.

          Cumhuriyet Meydanındaki 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Programı ise coşkulu bir kalabalığın katılımına sahne oldu. Canları pahasına demokrasimize, vatanımıza, bayrağımıza sahip çıkan demokrasi şehitlerimiz ve terör şehitlerimiz için saygı duruşunda bulunuldu ve ardından İstiklal Marşımız okundu. Programın devamında Envar-ul Hamit Camii Müezzini Yunus Önat tarafından Kur’an-ı Kerim okundu ve İl Müftüsü Ali Çakmak dua etti. Daha sonra Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı tarafından hazırlanan “Türkiye Geçilmez” sinevizyonu yayınlandı. Program Osmaniye Belediyesi Mehter Takımı gösterisi ile sürdü.

        Programda Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın konuşması, dev ekrandan canlı olarak yayınlandı. Daha sonra 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri kapsamında düzenlenen Sancak Koşusunda taşınan Sancağımız sporcularımız tarafından Vali Dr. Erdinç Yılmaz’a teslim edildi.

        Programın devamında konuşan Milliyetçi Hareket Partisi Osmaniye İl Başkanı Yusuf Çomu, “5 yıl önce Fetöcü terörist darbe girişiminde Yüce Milletin evlatları şehitlik mertebesine ulaştı. Şehitlik kutsal, şerefli bir mertebedir. Şehit olan milletin öz evlatları bayrağı indirtmem, ezanı dindirtmem, vatanı böldürtmem diyerek şehit ve gazilik mertebesine ulaşmışlardır. Şehitlerimize rahmetler diliyor; gazilerimize sağlıklı, sıhhatli yaşam temenni ediyorum.”dedi.

        Adalet ve Kalkınma Partisi Osmaniye İl Başkanı Seydi Gülsoy ise yaptığı konuşmada, “15 Temmuz gecesi, başta Osmaniye olmak üzere ülkemizin her yerinde milletimiz birlik ve beraberlik içerisinde hiçbir siyasi parti ayrımı yapmaksızın, Kürdü ile Türkü ile, Alevisi ile Sünnisi ile, kadınıyla erkeğiyle, genciyle yaşlısıyla vatan, millet, bayrak sevdasıyla bu hain kalkışmaya karşı dimdik ayakta durmuş ve asrımızın gördüğü en büyük ihaneti çok kısa sürede bertaraf etmişlerdir.”dedi. İl Başkanı Gülsoy sözlerinin devamında, “Unutmayalım ki bugün bu güzellikleri bizlere yaşatan 15 Temmuzda göstermiş olduğu direniş ve o direnişte meydanlara koşan, şehit olan, gazi olan aziz Türk Milletimizdir.”dedi.

        Osmaniye Belediye Başkanı Kadir Kara ise yaptığı konuşmada, “Sivili, askeri, polisi, vatan sevdalısı, bayrak sevdalısı, ezan sevdalısı bu milletin necip insanları; beyinlerini, ruhlarını, bütün değerlerini yabancılara satmış olanlara, içimizden çıkmış hainlere karşı koymuş ve o günün sabahında, Sayın Cumhurbaşkanımızın da ifade ettikleri gibi, Türkiye Geçilmez demiştir. Bu şanlı mücadelede hayatını kaybeden tüm şehitlerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyorum. Bu mücadelede kanını akıtan gazilerimize Allah’tan uzun ömürler niyaz ediyorum.”dedi.

Vali Yılmaz, “ Unutmayalım ki; atalarımızdan emanet aldığımız bu güzel vatanımızı ve Ay Yıldızlı Şanlı Bayrağımızı korumanın yolu milletçe kenetlenmekten geçer.”

        Programda konuşan Vali Dr. Erdinç Yılmaz, “Bugün, vatanımıza alçakları uğratmayarak, kutsal topraklarımıza göz dikenlere karşı verdiğimiz birlik ve beraberliğimizin günüdür. Bugün, ordu içerisinde örgütlenmiş olan FETÖ/PDY Terör Örgütünün, anayasal düzenimizi yıkmaya, vatanımıza kastetmeye kalkıştığı hain ve alçak darbe girişiminin bertaraf edildiğini gündür. Bugün, Şanlı Al Bayrağımızın göklerde ebediyen dalgalanacağını bir kez daha tüm dünyaya duyurduğumuz gündür. Bugünler bizimdir. Yarınlar; fikri hür, irfanı hür, vicdanı hür evlatlarımızın omuzlarında yükselerek, ebediyen Türk Milleti’nin kalacaktır. Çünkü Cesur Türk Gençliği; Türk Milletinin geleceğe güvenle bakmasının teminatı, umudun ve zaferin müjdecisidir.”dedi.

        Vali Dr. Erdinç Yılmaz, konuşmasının devamında, “Unutmayın ki; mavi göklerimizin özgürlük meşalesi olan bayrağımıza, hiçbir güç el sürmeye yeltenemez. Çünkü; Türkiye Cumhuriyeti, demokrasiye aşık Türk evlatlarının vatan ve millet sevgisine emanettir. FETÖ’cü hainler, her karış toprağı kanla sulanan güzel ülkemizi ele geçirmeye kalkıştıkları o gece, senaryosu haince yazılan bir oyunu sahnelemeye çalıştılar. Oyun bozuldu. İşte o an ışıklar yandı, perde düştü, hainlerin oyunu gün yüzüne çıktı. Kutsal üniformayı giymiş çakallar, Cesur Türk Milletiyle baş edeceğini sandı. Bilemediler. Asil Türk Milleti’nin evlatlarının, tankları ve topları olmasa da göğsünde sarsılmaz imanlarının olduğunu. “Bir hilal uğruna ya Rab ne güneşler batıyor” sözünü şehit kanlarıyla nakış nakış yüreklerine işlediklerini. Bu kahraman milletin her evladının namusuna, bayrağına ve vatanına göz dikildiğinde nasıl birer vatan savunucusu olacağını hesap edemediler. Ölüme gülerek giden bir milleti tankla tüfekle püskürtebileceklerini sandılar. Buz gibi bir kurşun çıktı namludan, değdi yiğidimin göğüs kafesine. Bir dağ yıkıldı yere, gözünden bir damla yaş akmadan. Hangi yürek gider şehadete böyle gözünü kırpmadan. O gece, üniformasında Türk Bayrağı taşıyan hainler, kendi bayrağına kurşun sıktı. O an tüm vatan evlatları, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün nasihati ve yol haritamız olan Gençliğe Hitabe’yi hatırladı. “İstiklal ve Cumhuriyetimize kastedecek düşmanlar, bütün dünyada emsali görülmemiş bir galibiyetin mümessili olabilirler.  Ey Türk istikbalinin evladı! İşte, bu ahval ve şerait içinde dahi vazifen; Türk İstiklal ve Cumhuriyetini korumaktır. Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!” Ölürsek şehit, kalırsak gaziyiz. İşte bizi hiç düşünmeden sokağa döken güç budur. Çanakkale’de geri dönmeyi hiç düşünmedik, Sakarya’da 22 gece amansız bir mücadele verdik, Selman-ı Pakta aç kaldık, susuz kaldık 2 yıl 7 ay Medine’yi savunduk, Kutül Amare’de tüm dünyaya sesimizi duyurduk, işte o kara gecede de geri dönmeyi asla düşünmeden çıktık sokağa. Ne demişti Mehmet Akif ilk mısrasında; Korkma! Çünkü zafer korkmayanlarındır! Mücadelemiz hak ve hakikat içindi; dik duruşumuzdan asla ödün vermedik. Çünkü Türkiye hakikatin son kalesidir. 15 Temmuz gecesi, aziz milletimiz Cumhurbaşkanımız ve Başkomutanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısına kulak vermiş, yediden yetmişe, yurdun dört bir yanında tek yürek olup, iradesini bir avuç fetöcü darbeciye çiğnetmemiştir. Cumhurbaşkanımızın cesareti ve kararlılığı milletini harekete geçirerek bu alçak girişim bertaraf edilmiştir. Böylelikle Şehadet aşkını göğsüne nakşeden bu millet, düşmanın kalbine korku salmıştır.” dedi.

        Vali Yılmaz, konuşmasına şöyle devam etti, “Unutmayalım ki; atalarımızdan emanet aldığımız bu güzel vatanımızı ve Ay Yıldızlı Şanlı Bayrağımızı korumanın yolu milletçe kenetlenmekten geçer. Bundan sonra bizlere düşen görevse birbirimizi daha çok severek kenetlenmek, birlik ve beraberlik içerisinde çok çalışarak, ülkemizi güçlendirmek ve muasır medeniyetler seviyesine taşımaktır. Bu duygu ve düşüncelerle; başta Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere,  vatan uğruna canını feda eden şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyorum. Hak yolunda, İstiklali uğruna mücadeleden vazgeçmeyen kahraman Türk Milletimizi ve Şehitler Diyarı Osmaniye’min yiğit evlatlarını sevgi ve saygıyla selamlıyorum. Ezan Dinmez, Bayrak İnmez, Vatan Bölünmez. Türkiye Geçilmez!”diye konuştu.

        Konuşmaların ardından, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü nedeniyle düzenlenen resim yarışmasında dereceye giren 7-10 yaş grubunda birinci Eylül Zehra Sönmez, ikinci Karhan Ali Aksoy, üçüncü Ayşebur Belinay Karip; 11-15 Yaş Grubu birinci Ayşe Yağmur Kara, ikinci Melike Naz Tütüncü, üçüncü Ece Su Doğan; 16-20 yaş grubu birinci Cebrail Baytekin, ikinci Edanur Bebek, üçüncü Berikanur Dağ; 21-29 yaş grubu birinci Ali Ahmet Öztürk, ikinci İrem Dürdane Tabak, üçüncü Gizem Şerife Tabak’a ödülleri ödülleri Vali Dr. Erdinç Yılmaz ve protokol mensupları tarafından verildi.

        Gençlik Merkezi’nin işaret dili gösterisi ve 15 Temmuz Osmaniye sinevizyonu gösterimi ile devam eden programın son bölümünde müzik öğretmenleri ve Abdurrahman Keskiner Güzel Sanatlar Lisesi öğrencileri tarafından hazırlanan 15 Temmuz Konseri yer aldı. Son olarak Gençlik Merkezi Üyesi Muhammed Emin Bozyel şiir okudu.

        Türkiye genelinde olduğu gibi Osmaniye’nin tüm camilerinden okunan sala ile sona erdi.

Valilik basın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik için, Google Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları'na tabi olan Google'ın reCAPTCHA hizmetinin kullanılması gerekmektedir.