Genel

4. Öykü, Halk Bilim ve Şiir Yarışması finali 23 Ekim’de yapılacak

Anadolu Halk Bilim ve Kültür Akademisi tarafından Yaşar Kemal anısına 4. Öykü, Halk Bilim ve Şiir Yarışması düzenlenecek.

Yaşar Kemal anısına 4. Öykü, Halk Bilim ve Şiir Yarışması düzenleme sorumlusu İbrahim Çenet, Bin Çiçekli Bahçe Yaşar Kemal anısına bu sene 4.’sü yapılan yarışmada Şiir, Halk Bilim ve Öykü dallarında finale kalan eserleri açıkladı. İbrahim Çenet yarışma ile ilgili “Anadolu Halk Bilim Kültür Akademisi’nin 2015 yılından beri Yaşar Kemal’in anısına düzenlediği ve bu sene 4.’sü düzenlenen Öykü, Halk Bilim ve Şiir Yarışması finalleri açıklandı. Bunları adları belli her daldaki ayrı ayrı jüri derecelendirecektir. Sonuçlar 23 Ekim Cumartesi günü Anadolu Halk Bilim Kültür Akademisi tarafından Çardak Köyünde (içinde bulunduğumuz koşullar gereği) dar bir törenle sahiplerine sunulacaktır” dedi.

ŞİİR dalında finale kalan eserler: 1- Yitikler Hanesi (Adem Öner), 2- Ah o çocukluğum (Nejmi Atilla), 3- Bir yıl sonra (Mehmet Sarı), 4- Leyla mevsimi (Selda Kaya), 5- Aştım ben beni (Filiz Çimen), 6- Benim Yoldaşlarım (Hasan Aydın), 7- Kanlı – kinli dünyada hala vardır Kerbela (Celalettin Kurt), 8- Gece uyuyor (Burak Turgut), 9- Kadın ve ağıt (Filiz Çimen), 10- Tren ölümü taşıyordu Madrina (Ümit Yaşar Işıkhan), 11- Ümüz (Halime Yıldız), 12- Tanrılar barış istiyor Barış hemen şimdi (Yücelay Sal),

Ana Değerlendirme Jürisi: Ali Ozanemre, Haydar Eroğlu, Halit Bedirboz

Halk Bilim Araştırması dalında finale kalan 12 çalışma: 1- Gönül dağımız Türkçe ile felsefe (Cevat Bayrak), 2- Gün Aşarken (Ahmet Demir), 3- Panzevar (Eylem Kahraman), 4- Gaziantep’ten Çanakkale’ye Tahtacılar (Celal Necati Üçyıldız), 5- Hoca Nasrettin gibi ağlayan (Umut Özkan), 6- Evlenme usulleri (Güneş Aynur Mete), 7- Bilge Sultan’ın kararı (Nejmi Atilla), 8- Çitli / Düziçi / Osmaniye bitkileri ve özellikleri (Bekir Dağsever), 9- Düldül Dağı Efsanesi (Ayhan Cuma), 10- Köyde bir düğün (Emine Şimşek Emiral), 11- Türk halk biliminin köşe taşlarında bağımsızlık cerayanı: Sinop Cezaevi (Ayşenur Akın), 12- Kırklar ve benim halk bilim hastalığım (Bekir Dağsever).

Ana Değerlendirme Jürisi: Nazmi Bayrı, Cemal Algan, İbrahim Çenet

Öykü Dalında finale kalan 18 eser: 1- Eve yazıldık (Kubilay Altuntaş), 2- Kompartman (Neval Savak), 3- Babalar kızlarına verdiği sözü tutar (Veli Bayrak), 4- Cep aynası (Eylem Kahraman), 5- Siti (Melis Azizi), 6- Deh deh Reşit (Mustafa Düzenli), 7- Cebimde ki ayıp (M. Ali Elçin), 8- Çan sesleri (Tayfun Ak), 9- Dicle (Koral Boro), 10- Afganistanlı Pinokyo (Recep Turan), 1- Tavuk Emine (Ümüt Evren), 12- Bir kişi neler değiştirebilir (Yağmur Köksal), 13- Benim anavatanım çocukluğum (Gönül Terzi), 14- Kömür gözlülerim benim (Mustafa Burak Kurt), 15- İyi ve kötü bir gün (Şebnem Uralcan), 16- Bahar Bayramı (Nural Sümbültepe), 17- Jüstinianus köprüsü (Buğrahan Zeki Kodak), 18- Bezgin Demokrat (Mahinur Songül Çenetoğlu).

Ana Değerlendirme Jürisi: Ahmet Kamacı, Kezban Şahin Taysun, Selim Özgül.

Ali Celal KAYMAK

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik için, Google Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları'na tabi olan Google'ın reCAPTCHA hizmetinin kullanılması gerekmektedir.