Genel

428.000 adet pullu sazan balığı yavrusu baraj sularına bırakıldı

Osmaniye İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından Su Kaynaklarının BalıklandırılmasıProjesikapsamında, Aslantaş Barajı’na Yavru Sazan bırakıldı.

İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafındanyapılan açıklamada “Bakanlığımız tarafından; su kaynaklarındaki nesli tehlike ve baskı altında olan türlerin desteklenmesi, farklı nedenlerle zarar gören su ürünleri stoklarının takviyesi, bilimsel temele vemetodlara dayalı balıklandırmaamacıyla ‘Su Kaynaklarının Balıklandırılması Projesi’ uygulanmaktadır. 2021 yılı Balıklandırma Programı çerçevesinde; Adana Tarım ve Orman Müdürlüğü Üretim İstasyonu’ndan temin edilen 428.000 adet pullu sazan balığı yavrusu Pirsultanlı, Çerçioğlu ve Karagüz köylerinden olmak üzere Aslantaş barajına bırakıldı” denildi.

Tarım ve Orman İl Müdürü Recep Bulut, suya bırakılan balıkların bölge köylerdeki balıkçılar ve ilçemiz balıkçılığının gelişmesi açısından önemli bir adım olduğunu belirterek, ilimize hayırlı olmasını temenni etti. Düziçi İlçe Tarım ve Orman Müdürü Soner Çerçi ise, “Yapılan çalışma ile göl ve göletlerin balık popülasyonlarının desteklenmesini, göl ekosisteminin canlı tutulmasını ve yöre halkının göl ve göletlerden istifade etmesi hedeflenmektedir”dedi.

Bu arada Balıklandırma faaliyetinin  yöre halkı tarafından da ilgi ve memnuniyetle karşılandığı görüldü.

Bu arada uyarıda da bulunan Recep Bulut, “Beklenen faydanın üst düzeyde alınabilmesi için; balıkların korunması ve sürdürülebilir avcılığa bağlı olduğundan bırakılan bu yavruların en az bir kez yavru vermesine imkân tanınmasını siz balıkçılarımız ve halkımızdan bekliyoruz” şeklinde konuştu.

Ali Celal KAYMAK

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik için, Google Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları'na tabi olan Google'ın reCAPTCHA hizmetinin kullanılması gerekmektedir.