Genel

9 ülke 9 Şehir 1 Festival “Dünya Dili Türkçe” sloganı ile YARIŞAN BELGESELLER ÖDÜLLERİNİ ALDI.

Ceyhan Gazeteciler Cemiyetinin de kurucu üyesi olduğu Türk Dünyası Gazeteciler Federasyonu ve Türk Dünyası Kültür Sanat ve Sinema Vakfı’nın öncülüğünde, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Sinema Genel Müdürlüğü, Türk Dünyası Belediyeler Birliği desteği TRT Avaz, Haliç Üniversitesi başta olmak üzere Üniversiteler, Meslek Örgütleri proje ortaklığı ile düzenlenen “6.Türk Dünyası Belgesel Film Festivali’nin 15 Ekim 2021 Tarihinde Haliç Üniversitesi Konferans salonunda düzenlenen Profesyonel ve Öğrenci Belgesel Film Yarışmasında ödül alan filmler belirlendi.

9 ülke 9 Şehir 1 Festivali “Dünya Dili Türkçe” sloganı ile profesyonel ve öğrenci kategorisinde yarışan belgeseller ödüllerini aldı.

6. Türk Dünyası Belgesel Film Festivali Gala ve Ödül Töreni Türk Milletinin kültürüne, sanatına, ilmine ömrünü vermiş aramızdan ayrılan Prof. Dr. Nevzat Yalçıntaş’a atfedildi.

6.Türk Dünyası Film Festivali’nde ödül alan filmlerin afişlerinin sergi açılışına Ünlü Sinema Sanatçısı ve Türk Dünyası Kültür Sanat ve Sinema Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Serdar Gökhan, Haliç Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Zafer Utlu ve Haliç Üniversitesi Mütevelli heyet başkan yardımcısı Yusuf Enes Topsakal, MHP MYK üyesi Gökhan Türkeş Öngel, Türk Dünyasından sorumlu MHP İstanbul İl başkan yardımcısı İsmail Akgöz,Ceyhan Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ceyhun Özer,CRT MEDYA Yönetim Kurulu Başkanı Şahin Özer,CRT ve Beşiktaş Çınar Gazetesi İstanbul Bölge Müdürü Ertan Yılmaz,CRT Arasana Bakış ve ileri Gazetesini temsilen Abdullah Zilayan ve davetliler katıldı.

Sergi açılışından sonra Ödül törenine geçildi. Türk Dünyası Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı ve Türk Dünyası Kültür Sanat ve Sinema Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Menderes Demir’in açılış konuşmasını yaptığı festivalde Haliç Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Zafer Utlu da bir konuşma yaptı. Konuşmacıların ortak vurgusu 6. Türk Dünyası Belgesel Film Festivali’nin hedefleri ve Türk Dünyası’na kazandırdıklarıydı. Festivale sinemaya gönül vermiş Türk Dünyası’ndan birçok yönetmen, senarist, sinema emekçisi katıldı.

Hem Türk Dünyası’ndan hem de ülkemizden basın yayın kuruluşlarının temsilcileri festivale büyük ilgi gösterdi. Ödül töreni büyük bir coşku ve heyecanla yapıldı. 2021 yılı Yaşam Boyu Onur Ödülü Türk Sinemasının Duayeni Usta Oyuncu Tamer Yiğit’e, Türk Dünyası Kültür Sanat ve Sinema Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Türk Sinemasının efsanelerinden Serdar Gökhan tarafından verildi.

Bu yıl 6. Türk Dünyası Belgesel Film Festivali Gala ve Ödül Töreni Türk Milletinin kültürüne, sanatına, ilmine ömrünü vermiş aramızdan ayrılan Prof. Dr. Nevzat Yalçıntaş’a atfedildi. Prof. Dr. Nevzat Yalçıntaş Türk Dünyası Onur Ödülü, Prof. Dr. Nevzat Yalçıntaş’ın oğlu Prof. Dr. Murat Yalçıntaş ve torunu Mina Yalçıntaş tarafından Özbekistanlı Yönetmen Karabaev Muzaffar Mukhtarovich’in çektiği “Bestekar” filmine verildi.

Profesyonel Belgesel Film Yarışması Jürisi ve Ödül Alan Filmler:

Jüri Başkanı; Ertuğrul Karslıoğlu / Yönetmen

Jüri Üyeleri; Aysylu Hafizova / Senarist, Rusya Federasyonu Sinemacılar Birliği Üyesi

Daver Atabey / Yönetmen, Eğitmen, Fevzi Kasap / Yakın Doğu Üniversitesi İletişim Araştırmaları Merkezi Başkanı, Nazim Hüseynov / Salname Belgesel Film Stüdyosu Müdürü

Osman Emre / Yönetmen, TRT Avaz, Satıbaldı Tekeeyev / Yönetmen, Senarist

Taalaybek Kullmendeyev / Yönetmen, O “Ak İlbirs’’ Orta Asya Sinemacılar Birliği

Vilyura Isyandavletova / Yönetmen, Rusya Federasyonu Sinemacılar Birliği Üyesi

Birincilik Ödülü; Sıradan Birkaç Gün (Pınar Okan / Türkiye Ödülü Taktim Eden : Serdar Gökhan

İkincilik Ödülü; Büyükbaba Theros’un Bebekleri / Marina Karyagina / Çuvaşistan – Takdim eden : BBP Genel Başkan Yardımcısı S.Selim Şimşek

Üçüncülük Ödülü: Fatma Kayacı’nın Bilinmeyen Hikayesi / Orhan Tekeoğlu / Türkiye – Takdim eden : Türk Dünyası Belediyeler Birliği Genel Sekreteri Doç Dr. Fahri Solak

Jüri Teşvik Ödülü

Biz / Orman Aliyev / Azərbaycan Taktim Eden: Haliç Üniversitesi Rektörü Prof.Dr.Zafer Utlu

2-0 / Cihan Emre Zengin / Türkiye Taktim Eden: Rektör Danışmanı Dr. Şahin Gürz

Türk Konseyi Modern İpek Yolu Turizm Kuşağı Ödülü, Ekizler (Mohammad Alimoradi / İran, Tabriz Taktim eden :MHP MYK Üyesi, Gökhan Türkeş Öngel

Öğrenci Belgesel Film Yarışması Jürisi ve Ödül Alan Filmler:

Jüri Başkanı: Prof. Dr. Şehriban Allahverdiyava

Jüri Üyeleri: Alihan Erbaş / Yönetmen, Asiya Baygojina / Kazakistan Jurgan Sanat Akademisi

Batuhan Kalaycı / Yozgat Bozok Üniversitesi Görsel İşitsel Teknikler ve Medya Yapımcılığı Öğretim Görevlisi, Burak Türten / Karabük Üniversitesi, Dauen Dyussebayev / Kazakistan Alatau Aqparat Basın Holdinginin Web-Editorlük Ofisi Başkanı, Erkan Baysal / Yönetmen, TRT Memduh Yağmur / Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi, Serkan Fundalar / Yakın Doğu Üniversitesi, Stambulbek Mambetaliyev / Kırgızistan Türkiye Manas Üniversitesi, Kemal Aslan / Haliç Üniversitesi, Şehriban Allahverdiyeva / Adıyaman üniversitesi Öğretim Üyesi, Timur Yılmaz / Amasya Üniversitesi Öğretim Görevlisi, Yusif Quliyev / Azerbaycan Devlet Medeniyet ve İnce Sanat Üniversitesi, Zeyde Yalıner Örek / Yakın Doğu Üniversitesi

Birincilik Ödülü; Bu da mı Gol Değil? / Feyzi Baran, Kamil Kahraman / Türkiye – Takdim eden : Haliç Üniversitesi mütevelli heyet başkan yardımcısı Yusuf Enes Topsakal

İkincilik Ödülü; Başka Vatanımız Yok / Bayram Küçük / Türkiye – Takdim eden : TGF Genel Başkanı Yılmaz Karaca

Üçüncülük 1. Ödül; Meerman / Aikol Nurlanbek Uulu / Kırgızistan

Nur / Abdulshakoor Adnan Alakkad / Türkiye -Takdim eden : Avkon Genel Başkanı Şakir Gürel, Üçüncülük 2. Ödül; Takdim eden : TRT Eski Genel Müdür Mavini Dr. Zeynel Koç “6. Türk Dünyası Belgesel Film Festivali” günün anısına çekilen toplu fotoğraf çekimi ile sona erdi.

MENDERES DEMİR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik için, Google Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları'na tabi olan Google'ın reCAPTCHA hizmetinin kullanılması gerekmektedir.