Genel

”AĞA KUNDURASI” OLARAK TA TANINAN “YUMURTA TOPUK” KUNDURAYA HAYAT VERİYOR

Osmaniye’nin Kadirli ilçesinde yaşayan 66 yaşındaki Veli Baraklı, 9 metrekarelik işyerinde Çukurova ile bütünleşen ve zamanında lüks kapsamında olduğu için ”Ağa Kundurası” diye adlandırılan, sivri burunlu, yumurta topuklu kunduralara hayat veriyor.

Eski pazar yerinde, bir zamanların gözde mesleği olan ve günümüzde unutulmaya yüz tutan el işi ayakkabı üreterek deri işçiliği yapan Baraklı, 11 yaşında çırak olarak başladığı işyerinin hem patronu hem de işçisi olarak hizmet veriyor.

Sabahın ilk ışıklarıyla yola koyulup iş yerini açan Baraklı, severek yaptığı mesleğinin eski cazibesinin olmadığını kabullense de her sabah iş yerini açıp, müşteri bekliyor.

Baraklı, 1970’lerde ”en gözde meslek” olarak nitelendirilen alanda hizmet verdiğini, ancak artık eski cazibesini yitirdiğini söyledi.

İşini severek yaptığını ve ömrünün sonuna kadar yapmaya devam edeceğini belirten Baraklı, ”9 metrekarelik dükkana 11 yaşında çırak olarak başladım. Daha sonra ustamın işi bırakmasıyla devraldım. Yarım asırdan fazla ömrüm burada geçti. Mesleğimiz severek yapıyorum. Çocuklarımı buradan kazandığım paraya okuttum. Pazar günleri dahi işyerime geldiğim oluyor. 55 yıldır severek yaptığım işimi severek sürdürüyorum.” dedi.

Baraklı, Çukurova yöresinde moda olduğu dönemlerde yumurta topuklu kundura siparişlerini yetiştirmek için sabahlara kadar çalıştıklarını anlatarak şöyle konuştu:

“Evvel yumurta topuklu kunduralara rağbet çok olurdu. Geceleri dahi çalışırdık. Teknolojinin gelişmesiyle ve piyasaya ihraç ürünlerin de girmesiyle çeşitlilikte artış sonrasında, artık yöredeki bir kaç usta tarafından nostalji yaşamak isteyenler için sipariş üzerine ile yapılıyor.

Artık az sayıdaki siparişi, yine geleneksel yöntemlerle günler süren özenli çalışmalarla karşılıyoruz. Mesleğimi çok seviyorum.”        Menderes Özat

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik için, Google Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları'na tabi olan Google'ın reCAPTCHA hizmetinin kullanılması gerekmektedir.