Genel

Akciğer kanserinin yüzde 90’ı sigara nedeniyle meydana geliyor!

Osmaniye İl Sağlık Müdürü Dr. Hasan Öznavruz, 1-30 Kasım Akciğer Kanseri Farkındalık Ayı dolayısıyla açıklama yaptı. Dr. Öznavruz açıklamasında şunları söyledi:

Sigara ve sigara dumanı, başta akciğer kanseri olmak üzere birçok kanser türünün ortaya çıkmasında sebep olmaktadır. Bu kanserlerin bazıları solunum sistemi, ağız içi gibi sigara dumanının doğrudan temas ettiği organlar olurken, bazı kanser türleri sigara dumanı ile teması olmayan organlarda meydana gelmektedir. Tütün dumanı içinde bulunan katran, kanserin ortaya çıkması bakımından en önemli maddedir. Ayrıca tütün yandığı zaman ortaya çıkan ve sayısı binlerle ifade edilen maddeler arasında kansere neden olan başka etkenler de söz konusudur. Bu maddeler kan dolaşımı ile vücuda yayılmakta ve çeşitli organlarda kansere yol açmaktadır. Bugünkü bilgilere göre tütün kullanımı en az 10 değişik kanserin meydana gelmesinde direkt etkilidir.

Akciğer kanserinin yüzde 90’ı sigara nedeniyle meydana gelirken, ayrıca Larinks Kanseri, Ağız Boşluğu, Farinks, Özofagus, Mide, Kolon, Pankreas, Böbrek, Mesane, Meme Ve Serviks Kanserlerinin oluşumunda da sigaranın etkin rolü vardır. İnsanlardaki bütün kanserlerin yaklaşık olarak üçte birinden sigara sorumlu tutulmaktadır.

Pasif İçicilik De Kanser Sebebidir.

Dünya da her yıl, sigara içmeyen 7.300 kişi, ikinci el sigara dumanı nedeniyle akciğer kanserine yakalanıp hayatlarını kaybetmektedir. Sigara kullanıyor olmanız, sadece sizin değil çevrenizdeki bireylerinde kansere yakalanma sebeplerindendir. Sigara içmeyen fakat ikinci el dumana maruz kalan kişilerin akciğer kanserine yakalanma riski yüzde 20 ila 30 daha yüksektir. Kısa bir süre ikinci el dumana maruz kalmak bile hücrelere zarar vererek kanser olmaya neden olabilir.

Akciğer kanseri kalıtsal bir hastalık değildir ancak akciğer kanseri olan kişilerin yakınlarında risk artmaktadır. Bu nedenle akciğer kanseri olan kişilerin yakınları sigara ve diğer risk faktörlerinden uzak durmalıdır.

Anne ve babaların evlerinde içtiği sigaradan dolayı pasif içiciliğe maruz kalan çocukların kansere yakalanma riski artmaktadır.

Pasif içicilikte anne karnındaki fetüs, bebekler ve çocuklar daha büyük risk altındadır. Gelişmekte olan akciğer, beyin gibi organlar zarar görürler. Solunum sistemi gelişimini olumsuz etkilenmektedir.

Pasif içiciliğe maruz kalan hamile kadınların bebeklerinde astım riski daha yüksektir. Bağışıklık sistemini etkileyerek doğum sonrası bebeklik döneminde başlayan solunum yolu enfeksiyonlarının oluşmasını kolaylaştırmaktadır. Düşük, ölü doğum ve yenidoğan ölümlerini arttırmaktadır.

Ülkemizi de etkisi altına alan Koronavirüsten korunurken kanser özellikle Akciğer Kanseri olan vatandaşlarımızın bir kat daha fazla dikkat etmeleri gerekmekte ve daha fazla korunmaya ihtiyaç duymaktadırlar.

Kasım Ayı Akciğer Kanseri farkındalık etkinlikleri kapsamında sigara içen vatandaşlarımızı Müdürlüğümüze bağlı Sağlıklı Hayat Merkezleri Sigara Bırakma Polikliniklerine sağlıklı bir hayata adım atmak üzere davet ediyorum.

Ali Celal KAYMAK

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik için, Google Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları'na tabi olan Google'ın reCAPTCHA hizmetinin kullanılması gerekmektedir.