Genel

ALBAK: “ÜLKEMİZDE SON YILLARDA OTİZMLİLERLE İLGİLİ ÇOK ÖNEMLİ ADIMLAR ATILDI

Dünya Otizm Farkındalık günü nedeniyle Sena Kayalı Özel Eğitim Uygulama Okulu’nda etkinlik düzenlendi. Etkinliğe Vali Dr. Erdinç Yılmaz, İl Milli Eğitim Müdürü Aydın Albak, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşları temsilcileri, öğretmenler, öğrenciler ve velileri katıldı. Program öncesinde öğrencilerin resimlerinden oluşan sergiyi gezen Vali Yılmaz ve protokol mensupları, öğrencilerimizi tebrik ettiler.

      Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşımızın okunması ile başlayan programın devamında günün anlam ve önemini belirten konuşmayı yapan Okul Aile Birliği Başkanı Asiye Konur, “Hamilelik ve doğumla başlayan heyecan ve mutluluk sonrası çocuğun otizmli olduğunu öğrenmek ve bunu kabullenmek biz ebeveynler için çok zor bir durumdur. Otizmli çocuğu olan annelerin normal bir çocuğa sahip olan annelere göre daha stresli olduğu görülür. Çünkü otizmli çocuğa sahip olmak hem yorucu hem de büyük bir sorumluluk ister. Dünyada ve Ülkemizde otizmli çocuğa sahip olan annelerin hikayelerini okuyorum ve onların başarılarından ilham alıyorum. Bu nedenle çocuğumu hayata hazırlamada kendimi önemli bir konumda görüyorum.”dedi.

        Programda konuşan Sena Kayalı Özel Eğitim Uygulama Okulu Müdürü Hidayet Öz ise “Nisan ayında tüm dünyada otizm ve otizmli bireylerin toplumsal yaşama katılımı konusunda farkındalık ve duyarlılığın artırılmasına yönelik çalışmalar gerçekleştirilmektedir. Ülkemizde ve okulumuzda da her yıl 2 Nisanda farkındalık oluşturmak için etkinlikler ve projeler düzenlenmektedir. Okulumuzda 3 kademede 75 otizmli öğrencimize bağımsız yaşam becerileri kazandırmak, akademik ve sosyal alanda gereksinim duydukları eğitim, öğretim faaliyetlerini kesintisiz şekilde sürdürmekteyiz.”diye konuştu.

        İl Milli Eğitim Müdürü Aydın Albak ise yaptığı konuşmada, “2 Nisan tüm dünyada otizm konusunda farkındalık oluşturmak, otizm kaynaklı sorunlara çözümler geliştirmek amacıyla 2008 yılında Birleşmiş Milletler tarafından Dünya Otizm Farkındalık günü olarak ilan edilmiştir. Ülkemizde son yıllarda otizmlilerle ilgili çok önemli adımlar atıldı ve hayatlarını kolaylaştırmak için önemli projeler hayata geçirildi. İlimiz merkezinde de otizmli bireylerin eğitim gördüğü pek çok okul bünyesinde açılmış özel eğitim sınıfları ve bağımsız açılmış 14 özel eğitim okuluyla okul öncesi eğitimden üçüncü kademeye kadar eğitim imkanı sunmaktayız.”dedi.  

        Vali Dr. Erdinç Yılmaz ise yaptığı konuşmada, programın düzenlenmesinde emeği geçen herkese teşekkür ederek, “Biliyoruz ki otizm bir eksiklik değil, özel bir durumdur. Kalpleri, yürekleri çok güzel olan bu çocuklarımızı iyi anlamalıyız, fark etmeliyiz, onlarla yaşamın daha güzel, daha anlamlı olduğunu bilmeli ve birlikte bu yaşamı daha güzel kılacak çalışmaları yapmalıyız. Otizmli çocuklarımızın gününü kutluyorum, hepinizi sevgiyle, saygıyla selamlıyorum.”diye konuştu.

        Konuşmaların ardından öğrencilerimiz müzik ve dans gösterilerini sergilediler. Vali Yılmaz, programı düzenleyen öğrenci ve öğretmenlerimizi tebrik ederek, başarılar diledi.

Valilik basın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik için, Google Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları'na tabi olan Google'ın reCAPTCHA hizmetinin kullanılması gerekmektedir.