Genel

ARAÇ SAHİPLERİNE KIŞ BAKIMI UYARISI

Sarpkaya Otomotiv’in İşletmecisi Halil Sarpkaya, “Düzenli olarak yapacağınız araç bakımları sayesinde yüksek maliyetli bakım masrafları azalır, aracınızın ömrü uzar, performansı artar ve yakıt tüketimi azalır. Özellikle radyatördeki suyun donmaması, kireçlenmemesi için kaynamış ve soğutulmuş su ile birlikte antifriz kullanılmalı. Gerekirse motor yağı ve yağ filtresi değiştirilmeli. Kirli olan hava filtresi, polen filtresi, yakıt filtresi yenilenmeli. Kış mevsiminde sık kullanılacak olan, ancak özelliğini yitiren silecek ve silecek lastikleri değiştirilmeli” tavsiyesinde bulundu.

Osmaniye Küçük Sanayi Sitesinde yıllardır hizmet veren Sarpkaya Otomotiv Yedek Parça, Tamir, Bakım ve Özel Servis Ustası Mustafa Halil Sarpkaya, vatandaşlarımızın kış girmeden arabalarının bakımını yaptırmalarını önerdi.

 Sitenin duayenlerinden Usta Fazlı Sarpkaya’nın oğlu Halil Usta, kardeşi Muhammed Mansur Sarpkaya ile birlikte babalarından öğrendikleri esnaf ahlakıyla mesleklerini daha ileriye taşıdıklarını söyledi. Osmaniye Endüstri Meslek Lisesi Motor Bölümünü ve ardından Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi (OKÜ) Meslek Yüksekokulu Otomasyon ve Elektronik Bölümünde Otomotiv Teknolojisi Programı okuduğunu belirten Halil Sarpkaya, “Kardeşim Mansur ve amca oğlum İsmail de aynı evrelerden geçti ve yetişti. Meslek liselerinin takım ve edevatın yetersiz olduğunu, atölyeye müşteri arabalarının alınması ve onun tamirinin öğretmenler nezaretinde öğrencilerin yapması gerektiğini söyleyen babamızın hayalini gerçekleştiriyoruz. Teorik bilgimizi pratikle birleştiriyoruz, kendimizi sürekli geliştiriyoruz. Arabasının arızasının giderildiğini gören müşterimizin gülen yüzü bizi o kadar mutlu ediyor ki; bunu parayla satın alamazsınız” dedi.

KIŞ BAKIMI GECİKTİRİLMEDEN YAPILMALI

Sarpkaya Otomotiv’in İşletmecisi Halil Sarpkaya, “Düzenli olarak yapacağınız araç bakımları sayesinde yüksek maliyetli bakım masrafları azalır, aracınızın ömrü uzar, performansı artar ve yakıt tüketimi azalır. Özellikle radyatördeki suyun donmaması, kireçlenmemesi için kaynamış ve soğutulmuş su ile birlikte antifriz kullanılmalı. Gerekirse motor yağı ve yağ filtresi değiştirilmeli. Kirli olan hava filtresi, polen filtresi, yakıt filtresi yenilenmeli. Kış mevsiminde sık kullanılacak olan, ancak özelliğini yitiren silecek ve silecek lastikleri değiştirilmeli. Sileceklerdeki suların donmasını engelleyen özel sıvılar, camdaki buğulanmayı ve donmayı önleyen arka cam rezistansı, diğer camlardaki donmayı engellemek için ise cam suyu antifrizleri kullanılmalı. Far ayarları kontrol edilmeli ve sis lambası kullanılmalı. Kış mevsiminin zorlu hava koşullarında sürüş güvenliği için öncelikle araç modeline uygun kış lastiği kullanılmalı ve hava basıncı mevsime göre ayarlanmalı” dedi.

YOLDA KALMAMAK İÇİN AKÜ BAKIMINI YAPTIRIN

Güvenli yolculuk ve yolda kalmamak için akü bakımının da yaptırılmasını isteyen Usta Halil Sarpkaya, “Akünün su seviyesi kontrol edilmeli, plaka seviyesinin altına düşmemeli. Aküde şarj problemi ve oksitlenme yaşamamak için araç dinamo şarj sistemi kontrol ettirilmeli, sıcak su ile akü kutup başları temizletilmeli. Otomobillerde elektrik üretiminden klimaya güç verilmesine, motordaki harareti almaktan direksiyonun düzgün bir şekilde çalışmasına kadar pek çok alanda etkili olan, yazın sıcak havalarda gevşeyebilen V Kayışının kontrolü yaptırılmalı. Otomobil klimalı ise polen filtresi, kaloriferlerde hortumların aşınmış olup olmadığı kontrol ettirilmeli” diye konuştu. Hasan KILIÇ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik için, Google Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları'na tabi olan Google'ın reCAPTCHA hizmetinin kullanılması gerekmektedir.