Genel

ATIK KUMAŞLARI VE MATERYALLERİ GERİ DÖNÜŞÜME KAZANDIRIYORLAR

Osmaniye’nin Kadirli ilçesinde lise öğrencileri, evlerinden getirdikleri atık kumaşları ve materyalleri okulun atölyesinde geri dönüşüme kazandırıyor.

Kadirli Borsa İstanbul Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi (Kız Meslek Lisesi)  öğrencileri, “paylaşmak mutluluktur” projesi kapsamında atık kumaş ve materyallerle hem el becerilerini geliştiriyor hem de oyuncak, çanta, kostüm, biblo gibi hediyelik eşya yaparak ilçedeki engelli çocuklara ve belirlenen kardeş köy okulu öğrencilerine ücretsiz hediye ediyor.

Tasarım ve Teknoloji Bölümü öğretmenleri Neslihan Çulha ve Sevtap Avan idaresinde iş bölümü yapan öğrenciler, kesim, çizim, kalıp işlermlerinin ardından dikiş makinasının başına geçiyor.  Kimisi eline makas ve iğne iplik alıyor, kimisi de boyama yaparak malzemeleri çöpe değil geri dönüşüme kazandırıyor.

Öğretmenlerden Neslihan Çulha, AA muhabirine yaptığı açıklamada, evlerdeki atıl ve kullanılmayan giysi ve materyalleri öğrencilerin hediyelik eşya, oyuncak ve süs eşyaları yaptıklarını söyledi.

Öğrencilerin hem el becerisi kazandıklarını hem de akranlarını sevindirdiklerini belirten Çulha, “Hazırlamış olduğumuz sosyal projemizle öğrencilerimiz, evdeki atıl durumda olan kumaşlar veya  herhangi bir uygulayabileceğimiz malzemelerimizi alıyoruz. Oyuncaklar, çanta ve kostümler yapıyoruz. Yaptığımız bu etkinlikleri de evde eğitim gören bireylere veya köy okulunda seçtiğimiz  kardeş okullara bağış yapıyoruz.” dedi.

Tasarım ve Teknoloji Öğretmeni Sevtap Avan ise “Biz okulumuz öğrencileriyle çocuk gelişim atölyesinde hazırlamış olduğumuz bu ürünler hem çocuklarımızın el becerileri kazanmasını  destek çıkmakta hem de atık materyalleri yararlanarak ülke ekonomisine katkı sağlamaktadır. Aynı zamanda bu ürünlerle sosyal anlamda çocukların birbirlerine paylaşmak yardımlaşmak gibi daha bir çok duygu ve değerleri kazanmalarında da faydalı olabilmektedir.” diye konuştu.

Öğrencilerden Sıla Nur Karcı ve Özge Çabuk, yaptıkları oyuncak ve ürünlerin çocuklara ulaşmasının kendilerini sevindirdiğini söyledi.        Menderes Özat

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik için, Google Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları'na tabi olan Google'ın reCAPTCHA hizmetinin kullanılması gerekmektedir.