Genel

AV. AKSOY: “AVUKATLIK MESLEĞİ, TOPLUMSAL HAREKETLERE DE YÖN VEREN BİR FİKİR GÜCÜDÜR”

Osmaniye Barosu tarafından düzenlenen   Staj Eğitim Programı  yapıldı.Baronun Prof. Dr. Metin Feyzioğlu  Konferans Salonunda  Osmaniye Baro Başkanı Av. Halil İbrahim Yavuzdoğan’ın açılış konuşması ile başlayan programda önceki dönem Baro Başkanlarından Osmaniye’nin meslekte duayeni  sevilen siması Av. Hüseyin SEZGİN “Ceza Yargılamasında avukatın Rolü” konusunda, yine önceki dönem Baro Başkanlarından “cesur yürek” Av. Dilem AKSOY da “ Avukatlık Meslek Etik Kuralları” konusunda eğitim verdiler.

Osmaniye Baro Eski Başkanı Av. Dilem AKSOY, Avukatlık sadece bir meslek değil, toplumsal hareketlere yön veren bir fikir gücüdür. Mesleğin icrasında Avukat, özgür ve bağımsız olmalıdır. Bu mesleğin karakteridir. Antik Yunan filozofu Sokrates’in de dediği gibi ‘Balık için su ne ise savunma için de özgürlük odur. Avukat davanın tarafı değil, tarafın vekilidir” dedi.

Av. Dilem AKSOY,konuşmasında özetle şunları söyledi:

“-Avukatlık kanunu 76,95,110 maddeleri gereği İnsan hakları ve hukukun üstünlüğünü savunmak, Baroların ve TBB ‘nin görevidir -Savunma kutsaldır. Bu kutsallık bir kişinin masumiyetinin ya da hakkının ispatlanmasının yanında toplumun adalet duygusunu ve toplum düzenini de ilgilendirdiğinden gelir. Bu kutsallık yasa koyucu tarafından Avukatlık Kanunu 34 .maddede yer almıştır. -Avukatlık yargının kurucu unsuru olarak kabul edilmiştir kanunca. Ancak bu hususun anayasanın yargı bölümünde de yer alması gerekir. -Avukatlık sadece bir meslek değil toplumsal hareketlere yön veren bir fikir gücüdür. Mesleğin icrasında Avukat, özgür ve bağımsız olmalıdır. Bu mesleğin karakteridir. Antik Yunan filozofu Sokrates’in de dediği gibi ‘balık için su ne ise savunma için de özgürlük odur. -Avukat davanın tarafı değil, tarafın vekilidir.

TEŞEKKÜR PLAKETİ İLE ONORE EDİLDİLER

Baro üyeleri tarafından büyük bir ilgi ile izlenen eğitim sonrası ahde vefa emeğe saygı gereği Baro Başkanı Av. Halil İbrahim Yavuzdoğan tarafından Av. Hüseyin Sezgin ve Av. Dilem Aksoy’a  günün anısına teşekkür plaketi takdim etti.

Hasan KILIÇ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik için, Google Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları'na tabi olan Google'ın reCAPTCHA hizmetinin kullanılması gerekmektedir.