Genel

Bahçe ilçemiz Üretim ve Lezzet Şenliği ile şenlendi

Dünya Kadın Çiftçiler Günü’nde, Bahçe Ziraat Odası ve Bahçe Üretici Kadın Kooperatifi tarafından Bahçe ilçesinde Üretim ve Lezzet Şenliği düzenlendi. Şenliğe Vali Dr. Erdinç Yılmaz, Bahçe Kaymakamı Aziz Kayabaşı, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Zafer Tombul, Bahçe Belediye Başkanı İbrahim Baz, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Mesut Ovalı, il ve ilçe kamu kurum müdürleri, sivil toplum kuruluşları temsilcileri, siyasi parti temsilcileri, Osmaniye, Adana, Hatay, Gaziantep ve Kahramanmaraş illerinden Kadın Kooperatifleri ve vatandaşlar katıldı.

Protokol mensupları ile birlikte açılışı yapan Vali Dr. Erdinç Yılmaz, daha sonra stantları ziyaret ederek, Osmaniye ve çevre illerden gelen kadın üreticilerle sohbet etti. Stantlarda yer alan ürünler hakkında bilgi alan Vali Dr. Erdinç Yılmaz, tüm üreticileri tebrik ederek, hayırlı kazançlar temenni etti.

İstiklal Marşımızın okunması ile başlayan Program, Bahçe Ziraat Odası Başkanı Fatma Şahin’in konuşması ile devam etti. Şahin, “15 Ekim Dünya Çiftçi Kadınlar Günü nedeniyle yapmış olduğumuz bu program; kadın, tarım, üretim ve eğitim amaçlıdır. Umarım hepimiz gerçekten eğitime, kadına, gıdaya çok daha önem veririz. Çünkü karşımızda çok ciddi bir şekilde iklim krizi var” dedi.

Bahçe Belediye Başkanı İbrahim Baz ise yaptığı konuşmada, programın düzenlenmesinde emeği geçen herkese teşekkür ederek, çevre illerden katılan tüm konukları Bahçe ilçesinde ağırlamaktan memnuniyet duyduklarını ifade etti. Belediye Başkanı Baz konuşmasının devamında, “Çiftçilerimiz ilçemizde sebze ve meyve üretiminde ciddi bir gayret sarf ediyorlar.  Belediye olarak çiftçilerimizin de bu tür faaliyetler yapan sivil toplum kuruluşlarımızın da yanında olduğumuzu bir kez daha belirtmek istiyorum” dedi.

Vali Dr. Erdinç Yılmaz ise yaptığı konuşmada, tüm kadın çiftçilerin Dünya Kadın Çiftçiler Günü’nü kutlayarak, “Bu organizasyonun düzenlenmesinde emeği geçen başta Bahçe Ziraat Odası Başkanımıza, Kaymakamımıza, Belediye Başkanımıza, emeği geçen herkese ve çevre illerden katılan tüm konuklarımıza çok teşekkür ediyorum. Dünya Kadın Çiftçiler Günü’nde, böyle güzel bir programın düzenlenmiş olmasından ve bu mübarek Cuma gününde sizlerle bir arada olmaktan duyduğum mutluluğu ifade etmek istiyorum. Kooperatiflerimizin buradan elde edecekleri kazancın öğrencilerimize gidecek olması da çok iyi düşünülmüş. Bunun için de sizleri ayrıca kutluyorum” diye konuştu.

Açılış konuşmalarının ardından Osmaniye Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü gösterilerini sergilediler. Kaman Köyü Muhtarı Ali Bali’nin şiirlerini okumasının ardından İbrahim Açıkgöz, Bahçe yöresine ait halk oyunlarını sergiledi. Program, Bahçe ilçesi yerel sanatçısı Ali Yaman’ın seslendirdiği türküler ve Grup Anavarza konseri ile devam etti. Şenlikte Lezzet Güzeli koşusu da yapıldı.

Şenliğin Cumartesi günkü programında ise brunch (kahvaltı ve öğle yemeği) programının ardından Tavla Yarışması yapıldı. Ali Bali ve Ali Yaman Türkü Dinletisinin akabinde Bahçe ilçemizde korumaya alınmış geleneksel sanatların yaşatıldığı mekanların ziyareti (Sıcak Demirci Enes Demirci, Semerci Ayhan Çelik) gerçekleşti. Daha sonra düzenlenen gezi ile Belediye Başkanı İbrahim Baz tarafından Bahçe ilçesinin tanıtımı yapıldı. Şenliğin son günü olan Pazar günü Bahçe Meslek Yüksekokulu öğrencilerinin ve Üretici Kadınların katılımı ile “Osmaniye’min Tarım ve Turizmini Tanıtıyorum” gezisi düzenlendi. Aslantaş Açık Hava Müzesi, Kuş Cenneti ve Kalelerin gezilmesi ile şenlik programları sona erdi.

Ali Celal KAYMAK

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik için, Google Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları'na tabi olan Google'ın reCAPTCHA hizmetinin kullanılması gerekmektedir.