Genel

Borçlarını yapılandırmak isteyen vatandaşlar için başvurular bugün sona eriyor

Hazine ve Maliye Bakanlığının, Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin 7326 Sayılı Kanun Genel Tebliği, Resmi Gazete’de yayımlanarak geçtiğimiz aylarda yürürlüğe girmişti. Borçlarını yapılandırmak isteyen vatandaşlar için başvurular bugün sona eriyor.

Konu ile ilgili açıklama yapan Osmaniye Defterdarı Emin Temiz “7326 Sayılı Yapılandırma Kanunu kapsamında yapılandırma başvuru süresi ve ilk taksitin ödeme süresi, Cumhurbaşkanımızın kararı ile 1 ay uzatılmıştı. Buna göre başvuruda son gün 30 Eylül, ilk taksit ödemesi için son gün ise 1 Kasım olarak belirlenmişti. Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin yapılan düzenlemeden gelen son güncellemeyle şimdiye kadar ülkemizde 4 milyon 760 bin kişi başvuru yaptı. Vergi barışından yararlanarak borçlarını yapılandırmak isteyen vatandaşlar için başvurular bugün sona eriyor. Ayrıca peşin ödeme yapmak isteyen vatandaşlara, 30 Kasım tarihine kadar ödeme yaptıkları halde hesaplanan Yİ-ÜFE tutarından yüzde 90, idari para cezalarının aslından yüzde 25 indirim yapılacak” dedi.

30 EYLÜL SON GÜN

Bazı kamu kurumlarına olan borçların yapılandırılmasına ilişkin düzenlemeden yararlanmak isteyenlerin, 30 Eylül 2021 tarihi gün sonuna kadar ilgili idareye başvurmalarının gerektiğini önemle belirten Defterdar Emin Temiz, “7326 sayılı yapılandırma kanunundan yararlanmak için 30 Eylül Perşembe günü itibarıyla sona erecektir. Vergi dairelerine, gümrük müdürlüklerine, Sosyal Güvenlik Kurumuna (SGK), belediyelere ve alacakları yapılandırılan çok sayıda idareye başvurular, 30 Eylül 2021 Perşembe gününe kadar yapılabilecek. Yapılandırılan borçlar peşin veya taksitler halinde ödenebilecek ve peşin ödemelerde hesaplanan Yİ-ÜFE tutarından yüzde 90, idari para cezalarının aslından yüzde 25 indirim yapılacak. Söz konusu yapılandırma için başvurular yarın sona erecek. Bu doğrultuda başvuru yapacak olanlar Gelir İdaresi Başkanlığının internet adresi “www.gib.gov.tr” veya e-Devlet “www.turkiye.gov.tr” üzerinden, vergi dairesine gelerek veya posta yoluyla da başvuru yapabileceklerdir. Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle başvuruların vergi dairelerine gitmeksizin, elektronik ortamda gerçekleştirilmesi önem arz ediyor. Bununla birlikte yapılandırılan borç için ilk taksit veya peşin ödemelerinin 1 Kasım gününe kadar yapılması gerekiyor” şeklinde konuştu.

Ali Celal KAYMAK

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik için, Google Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları'na tabi olan Google'ın reCAPTCHA hizmetinin kullanılması gerekmektedir.