Genel

BZO Başkanı Şahin: “Su Kaynaklarımıza, Gölet ve Barajlarımıza sahip çıkmalıyız”

Bahçe İlçesi Ziraat Odası (BZO) Başkanı Fatma Şahin, Osmaniye Sebze ve Meyve Toptancı Hali’ni ziyaret etti. BZO Başkanı Şahin, ziyareti ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Başkan Şahin şunları söyledi: “Osmaniye Sebze ve Meyve Toptancı Hali esnafına ziyarette bulunarak, ilçemiz Arıklıkaş köyü Buğdacık mevkiinde 2018 yılında başlayan yayla sebzeciliği projesi kapsamında üretim yapan çiftçilerimiz ve hal esnafı ile bir araya geldik.Bahçe ilçesinden giden sebzelerden çok memnun olduklarını belirten hal esnafı bizleri mutlu etmiştir.

2018 yılında buğdacıkgöleti sulama sınırlarında üretimi yapılan yayla sebzeciliğinin Osmaniye İline yarattığı katma değer son derece önemlidir ve önemsenmelidir.

Kuraklık riskinin son derece önem arz ettiği 2021 yılında, Buğdacık sulama göletinde su seviyesi kaçaklardan kaynaklı olarak da son derece düşmüştür.

1- Son dört yıldır tarımsal üretimin ilçemizde ivme kazanmasıyla birlikte, sürekli dile getirdiğimiz en önemli sorununun açıkta bulunan sulama kanalının kapalı devre sistemine alınması talebimizdir.

2- Hala açık kanaldan üretim alanlarına giden sulama suyundaki kayıp son derece yüksek iken bunun hala göz ardı edilmesi milli kaybımızdır.

3- Covid -19 pandemi sorunları,doğal afetler ve girdi maliyetleri karşısında üretimin azalması söz konusudur.Oysa ki! üretimin ülkemiz için her zamankinden daha önemli olduğu kaçınılmaz bir gerçektir.

Bahçe çiftçisi, Buğdacık göleti sulanabilir tarım alanında ciddi oranda sebze üretimi yaparak Osmaniye Hali’ni beslerken, Buğdacıkgöletindeki su kaybına duyarsız kalmak imkansızdır.Bugün su zengini bir ülke olmadığımız gibi… Kuraklığın gıdaya erişimde ciddi bir risk olduğunu düşünerek;Su Kaynaklarımıza, Gölet veBarajlarımıza sahip çıkmalıyız.Sulanabilir tarım alanlarını ve o alanlarda üretim yapan çiftçiyi desteklememiz ivedilikle söz konusudur. Bahçe Çiftçisi, yayla sebzeciliğinde ciddi katma değer yaratırken gerekli desteği görememektedir.Kuraklık ve su kayıpları için acil eylem planı yapılması söz konusudur.”

Ali Celal KAYMAK

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik için, Google Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları'na tabi olan Google'ın reCAPTCHA hizmetinin kullanılması gerekmektedir.