Genel

CHP OSMANİYE İL’DEN SON ZAMLARA TEPKİ

CHP Genel Merkezi bugün 81 ilde eş zamanlı olarak ekonomik kriz ve zamlara ilişkin basın açıklaması düzenledi.

 CHP Osmaniye İl Örgütü’nün de kamuoyuna seslendiği basın açıklamasını Parti binası önünde CHP İl Başkanı Mehmet AŞIK okudu.
KRİZ ŞİDDETİNİ ARTIRDI
CHP Kadın ve  Gençlik Kolları üyeleri, yönetim kurulu üyeleri ve partililerinde katıldığı basın açıklamasında CHP İl Başkanı Mehmet AŞIK, şunları söyledi:

 “Biliyorsunuz ekonomik kriz buhrana dönüştü. Ülke olarak derin bir ekonomik buhranın içinden geçiyoruz. 3 yıl içinde ucube üç adam rejiminin yürürlüğe girmesiyle ekonomik kriz şiddetini arttırdı. Geldiğimiz noktada milyonlarca emekçi, memur, çiftçi, emekli, esnaf, öğrenci buhranın ortasında yaşam mücadelesi veriyor. Milyonlar işsizlikle hayat pahalılığıyla, yoksullukla, borçlulukla ve maalesef açlıkla boğuşuyor.

DÜZENİ DEĞİŞTİRECEĞİZ
Anlaşılan o ki, şahlanan yine milyonlar değil, bir avuç imtiyazlı insan olacak. Çünkü saray halkın gerçeklerine ve ihtiyaçlarına tamamen sırtını dönmüş durumda. 1 Temmuz itibariyle elektriğe yüzde 15, doğalgaza yüzde 12, sanayi kuruluşlarında kullanılan doğalgaza yüzde 20, LPG’ye 60 kuruş, öğrenci harçlarına ise yüzde 10 zam yapıldı. Son zamanlarla birlikte sene başından beri elektriğe yüzde 22, doğalgaza yüzde 20 zam uygulanmış oldu. Elektrik 8 kez, doğalgaz faturaları da 13 kez zamlandı. İktidarın kurduğu bu bozuk düzen, vatandaşa sadece açlık, işsizlik ve zam getirdi. Biz bu düzeni değiştireceğiz.

YÜKSEK ENFLASYON
TÜİK’in artık makyaj tutmayan enflasyon verilerinde bile görülüyor. TÜİK’in açıkladığı Haziran 2021 verilerine göre yıllık tüketici enflasyonu yüzde 17,53 ile son 2 yılın zirvesine yükseldi. Üreticinin maliyeti ise yüzde 42,89 artışla 32 ayın zirvesinde. Bütün bu gelişmeler saray rejiminin yarattığı yıkımın halkın sırtına yeni yükler bindireceğinin de işareti. Üretici ve tüketici enflasyonu arasında fark, bir süre sonra artan maliyetlerin tüketiciye yüksek enflasyon olarak döneceğini gösteriyor.

MALİYETLER ARTACAK
Türk Lirasının döviz kurları karşısında sürekli değer kaybetmesi ise ithal girdiye mahkum edilmiş çiftçimizin, üreticimizin maliyetlerinin artacağının habercisi. Mazot pahalanacak, gübre pahalanacak, elektrik pahalanacak. Bunun üzerine bir de son zamlar önümüzdeki aylarda enflasyona yansıyacak. Açık olan bir şey var; o da saray rejiminin kurduğu düzen vatandaşın hayatını daha pahalı, daha yaşanamaz hale getirecek.”

Hasan KILIÇ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik için, Google Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları'na tabi olan Google'ın reCAPTCHA hizmetinin kullanılması gerekmektedir.