Genel

Cumhuriyetimizin Kuruluşunun 98. Yıl Dönümü ONURUNA RESEPSİYON DÜZENLENDİ

“Gençler cesaretimizi takviye ve idame eden sizlersiniz. Siz, almakta olduğunuz terbiye ve irfan ile insanlık ve medeniyetin, vatan sevgisinin, fikir hürriyetinin en kıymetli timsali olacaksınız. Yükselen yeni nesil, istikbal sizsiniz. Cumhuriyeti biz kurduk, onu yükseltecek ve yaşatacak sizsiniz.”  (Mustafa Kemal ATATÜRK)

Vali Dr. Erdinç Yılmaz, Cumhuriyetimizin 98. kuruluş yıldönümünü büyük bir coşku ve duygu birliği içinde kutladığımızı ifade ederek, “Bize bu cennet vatanı emanet eden başta Eşsiz Kahraman Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, kahraman şehitlerimizi, gazilerimizi bu vatan için nöbette olan, mücadele eden bütün kahramanlarımızı saygıyla selamlıyor, ebedi hayata irtihal etmiş olanları minnetle anıyorum” dedi.

Osmaniye Valiliği tarafından Cumhuriyetimizin Kuruluşunun 98. Yıldönümü onuruna resepsiyon düzenlendi. Vali Dr. Erdinç Yılmaz ve eşi Dr. Öğr. Üyesi Şenay Yılmaz Hanımefendinin ev sahipliğinde Polisevinde düzenlenen Cumhuriyet Resepsiyonuna, Osmaniye Milletvekili Baha Ünlü, Garnizon Komutanı Topçu Albay Gürsel Kanca, Belediye Başkanı Kadir Kara, Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Tekne, Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Turgay Uzun, Baro Başkanı İbrahim Halil Yavuzdoğan, Vali Yardımcıları Dr. Ömer Faruk Günay ve Adem Yılmaz, İlçe Kaymakamları, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Zafer Tombul,  İl Emniyet Müdürü Ahmet Selçuk Okumuş, İl Genel Meclisi Başkanı Mehmet Ali Gizlice, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Mesut Ovalı, kamu kurum ve kuruluşları il müdürleri, sivil toplum kuruluşları temsilcileri, siyasi parti temsilcileri, Şehitlerimizin aileleri, Gazilerimiz ve aileleri katıldı. 

Resepsiyona katılan davetlileri karşılayan Vali Dr. Erdinç Yılmaz ve eşi Dr. Öğr. Üyesi Şenay Yılmaz Hanımefendi daha sonra konuklarla sohbet ettiler.  

        Resepsiyonda konuşan Vali Dr. Erdinç Yılmaz, Cumhuriyetimizin 98. kuruluş yıldönümünü büyük bir coşku ve duygu birliği içinde kutladığımızı ifade ederek, “Bize bu cennet vatanı emanet eden başta Eşsiz Kahraman Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, kahraman şehitlerimizi, gazilerimizi bu vatan için nöbette olan, mücadele eden bütün kahramanlarımızı saygıyla selamlıyor, ebedi hayata irtihal etmiş olanları minnetle anıyorum. Biz onların bize emanet ettiği bu vatanı korumaya ant içtik. Hepimiz biliyoruz ki bu cennet vatan bize kolay teslim edilmedi. Türk milleti tarihten silinmek istendi. Bu asil millet vatansız yaşamaktansa ölmeyi tercih etti, İstiklalsiz yaşamayı asla düşünmedi. O yola çıkan kahramanlar asla geri dönmeyi düşünmediler.”dedi.  Vali Dr. Erdinç Yılmaz sözlerinin devamında, “Bugün her zamankinden daha kararlıyız, daha güçlüyüz. Cumhuriyetle birlikte ekonomide, sanayide, edebiyatta, kültürde hayatın her alanında çok daha ileriye gidiyoruz. Bize bu vatanı emanet eden şehitlerimiz rahat olsun. Katılımlarınız için hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramınız Kutlu Olsun!” diye konuştu. 

Cumhuriyet Resepsiyonu, Osmaniye Musiki Derneği’nin müzik dinletisiyle sona erdi. Valilik basın

MUSTAFA KEMAL ATATÜRK’ÜN UYARISI

“Cumhuriyetimiz öyle zannolunduğu gibi zayıf değildir. Cumhuriyet bedava da kazanılmış değildir. Bunu elde etmek için kan döktük.

 Her tarafta kırmızı kanımızı akıttık. İcabında müesseselerimizi müdafaa için lâzım olanı yapmağa hazırız.” 1923 (Atatürk’ün S.D. III, S. 71)

CUMHURİYETİN ANLAMI NEDİR?

Bugün Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu ve “En büyük eserim” dediği Cumhuriyetimizin 98.’ncı yılını kutluyoruz. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle, pek çok kişi ‘cumhuriyet’ kavramını araştırıyor. 

Peki Cumhuriyet ne demek? Cumhuriyetin kelime anlamı nedir? Cumhuriyet nasıl yazılır, Türkçeye hangi dilden geçmiştir?

CUMHURİYET NEDİR?

Cumhuriyet; devlet ve hükümet başkanının halk tarafından belli bir süre için ve belirli yetkilerle seçildiği yönetim biçimidir.

Egemenlik hakkının sürekli olarak belirli bir aileye (monarşi) veya gruba (oligarşi) ait olduğu yönetim biçimlerine tepki olarak ortaya çıkan cumhuriyet, günümüzdeki devletlerin büyük çoğunluğunun uyguladığı yönetim şeklidir. 

CUMHURİYET NE DEMEK? 

TDK sözlüğüne göre dilimize Arapçadan geçen bir sözcük olan cumhuriyetin kelime anlamı; “Milletin, egemenliği kendi elinde tuttuğu ve bunu belirli süreler için seçtiği milletvekilleri aracılığıyla kullandığı yönetim biçimi” demektir. https://www.haberturk.com/

Hasan KILIÇ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik için, Google Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları'na tabi olan Google'ın reCAPTCHA hizmetinin kullanılması gerekmektedir.