Genel

CUMHURİYETİN 98.KURULUŞ YILDÖNÜMÜNÜ BÜYÜK BİR COŞKU VE HEYECANLA KUTLADIK

Türkiye Cumhuriyetinin  Kuruluşunun 98. Yıldönümü, tüm yurtta olduğu gibi, Osmaniye’de de törenle kutlandı.

Törene Vali Dr. Erdinç Yılmaz ve eşi Dr. Öğr. Üyesi Şenay Yılmaz Hanımefendi, Osmaniye Milletvekili Baha Ünlü, Garnizon Komutanı Topçu Albay Gürsel Kanca, Belediye Başkanı Kadir Kara, Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Tekne, Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Turgay Uzun, Vali Yardımcısı Dr. Ömer Faruk Günay, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Zafer Tombul,  İl Emniyet Müdürü Ahmet Selçuk Okumuş, İl Genel Meclisi Başkanı Mehmet Ali Gizlice, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Mesut Ovalı, kamu kurum ve kuruluşları il müdürleri, sivil toplum kuruluşları temsilcileri, siyasi parti temsilcileri ile vatandaşlar katıldı.

        Kutlama töreni Vali Dr. Erdinç Yılmaz, Garnizon Komutanı Topçu Albay Gürsel Kanca ve Belediye Başkanı Kadir Kara’nın Valilikte tebrikleri kabulü ile başladı.

        Tebrikatın kabulünün ardından Devlet Bahçeli Bulvarında devam eden tören Vali Dr. Erdinç Yılmaz, Garnizon Komutanı Topçu Albay Gürsel Kanca, Belediye Başkanı Kadir Kara’nın halkımızın bayramını kutlamasıyla başladı. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşımızın okunmasının ardından Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Mesajı okundu.

Törenin devamında konuşan Vali Dr. Erdinç Yılmaz,”Bugün, Cumhuriyetimizin 98. yılını “Şehitler Diyarı Güzel Osmaniye’mizde” kutlamanın büyük heyecanını ve gururunu yaşıyoruz. Yüce Türk Milletinin böylesine anlamlı ve büyük bayramını kutlamaya hoş geldiniz diyor ve hepinizi sevgiyle, saygıyla selamlıyorum. Cumhuriyet; bağımsızlığından ödün vermeyen, hiçbir zorluğa boyun eğmeden, yurduna ve egemenliğine sahip çıkan, Atatürk ilke ve inkılâplarını gönülden benimseyen Yüce Türk Milleti’nindir. Cumhuriyet; göklerde dalgalanan bir hilal uğruna yurduna can suyu olan, Vatan Aşığı ve Bayrak Sevdalısı Kahraman Milletimizindir. Bugün, sınırlarımızın içinde ve dışında yürüttüğümüz mücadele; bu tarihi duruşumuzdan asla taviz vermediğimizin ve vermeyeceğimizin en net ifadesidir. 15 Temmuz’daki şahlanışımız, sınır ötesi operasyonlarımız, üç tarafımızı çevreleyen denizlerde Mavi Vatan’ı koruma ve savunma azmimiz, bağımsız ve güçlü Türkiye’nin en kararlı yürüyüşüdür. Çünkü bizler; düşmana ilk kurşunu sıkan Kara Mehmetler, Kurtuluş mücadelesindeki Halide Edipler, I. Dünya Savaşı’ndaki Seyit Onbaşılar, elinde silahla düşmana yürüyen Kara Fatmalarız… Çünkü bizler: Sarıkamış’ta donarak ölen binlerce şehidiz, Çanakkale’de ayağındaki bez parçasıyla mücadeleye devam eden Mehmetçiğiz, heybesinde azığı olmadan savaşan Kuva-i Milliye’nin ta kendisiyiz. Çünkü bizler: Türk Evlatları, Vatan Aşığı, Bayrak Sevdalısı korkusuz Türk Milletiyiz. Teslim olur muyuz hiç! Vatan uğruna feda edecek bir canımız kalsa, kırpmadan gözümüzü, akıtırız kanımızı… Çünkü bizler: yiğit, mert ve cesur Anadolu evlatlarıyız… Ne geçmişte bu toprakları işgal etmeye izin verdik ne de gelecekte vereceğiz. Bu vatan bizim ve onu sonsuza dek koruyup yaşatmaya ant içmişiz. Bizler kolay kazanılmayan bir Cumhuriyetin çocuklarıyız. Korumak istiyorsan Cumhuriyetini hiç durma. Oturduğun sıradan başla işe, kullandığın tebeşirden, yürüdüğün yoldan, baktığın, gördüğün, duyduğun her şeyden. Çünkü bizler; savaşları zaferle taçlandıran, yoksulluk, açlık ve kıtlığa rağmen yeniden ayağa kalkan ve vatan müdafaasından asla taviz vermeyen bir milletiz. Biz Anadolu’yuz, yurdumuza alçakları uğratmamak için kendini adayan bir milletin evlatlarıyız. Bu günlere nasıl gelindiğini şair şöyle dile getirmektedir:


Al bayrağa fedadır bu can ve ten
Senin uğrunda ölmem nedendir neden
Anadolu benim anamdır, sevgim ondan

Fevzi Çakmaklar,  Kazım Karabekir Paşalar
Demircioğlu Efeler, Ayşeler, Fatmalar
Sakarya’da düşmanı yenen,

Şanlı Milletimize biçilen kefenleri yırtarak gelen, çarıksız mert yiğitler
İşte bu vatanı kurtaran gerçek kahramanlardır.

İşte böylesine zorlu mücadeleler ile dünya milletlerine örnek olacak büyük bir zaferle 29 Ekim 1923’te bundan tam 98 yıl önce, bugün Cumhuriyet kurulmuştur. Bir daha asla bugünlere dönmemek için; Yaşadığımız bu bilgi çağında, Türk İstiklal ve Cumhuriyetini muhafaza ve müdafaa edebilmek ve mavi göklerimizin kırmızı meşalesi Şanlı Bayrağımızı ilelebet dalgalandırabilmek için çok çalışmak zorundayız.”dedi.

Vali Dr. Erdinç Yılmaz, sözlerinin devamında gençlere hitap ederek, “Geleceğimizin mimarı, Cumhuriyetimizin taşıyıcıları Kıymetli Gençlerimiz; Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ifadesiyle; Cesaretimizi kuvvetlendiren ve devam ettiren sizsiniz. Siz almakta olduğunuz terbiye ve ilimle, insanlık meziyetinin, vatan sevgisinin, fikir hürriyetinin en değerli sembolü olacaksınız. Ey yükselen yeni nesil gelecek sizindir. Cumhuriyeti biz kurduk; onu yükseltecek ve yaşatacak olan sizsiniz. Bu vatan toprakları uğruna verilen mücadeleleri, nice kefensiz yatan Mehmetçiğimizi, kundakta yetim kalan yavrularımızı unutmayın. Ve dört elle sarılın bayrağınıza, bilin ki üzerindeki kandır bu bayrağı bayrak yapan. İnanıyorum ki: gelecekte hangi mesleği yapacak olursanız olun, Atatürk İlke ve İnkılâplarına, milli, manevi ve kültürel değerlerine bağlı, yurduna ve Büyük Türk Milletine layık birer vatan evladı olacaksınız. İnanıyorum ki; Adaleti koruyacak, mazluma hakkını verecek, zalime haddini bildirecek yurtta huzur ve güveni sağlayacak, vatan ve bayrak sevdalısı ilim ve irfan sahibi gençler olacaksınız.”diye konuştu.

Vali Yılmaz, sözlerine şöyle devam etti, “Kıymetli Hemşehrilerim; Bizlere düşen görevse; ülkesine bağlı, Cumhuriyetçi, üretken, çalışkan, verilen görevleri başarabilecek kabiliyete sahip, hayatta karşılaşacağı engelleri aşmaya kudretli, karakter sahibi ve bütün bunlarla birlikte bugünlerimizin kurucusu Atatürk’ü anlamış ilke ve inkılaplarını özümseyerek  benimsemiş, Cumhuriyet ve Demokrasi bilimiyle yoğrulmuş evlatlar yetiştirmek olmalıdır. Türkiye Cumhuriyeti’ni geleceğin ve her daim lider ülke yapmanın ve milletçe kazanmanın yolu budur. Saygıdeğer Osmaniyeliler; El ele, gönül gönüle güzel yurdumuzda huzur, barış ve dayanışma içinde, çağdaş, laik ve sosyal bir hukuk devletinde yaşamanın değerini çok iyi bilelim. Çünkü; bu devletin vatandaşları olarak Türkiye Cumhuriyeti Devleti ne kadar güçlü olursa, bütün vatandaşlarımız da o kadar güçlü ve mutlu olacaktır. Bütün dünya şunu iyi biliyor ki; Bizi tutsak etmek, esaret altında yaşatmak isteyenler hiçbir zaman muvaffak olamadılar. Çünkü Anadolu; elleri nasırlaşmış, yüreği tunçlaşmış, vatan vatan diye haykırarak, kundaktaki çocuğu ile cepheden cepheye koşan anaların yurdudur. Çünkü Anadolu; istiklali için bir an bile tereddüt etmeden kanlarını dökenlerin, canlarını hiçe sayanların, düşmanın toplarına, bombalarına ve en modern silahlarına göğsünü siper edenlerin yurdudur. Şairin de mısralarında ifade ettiği gibi;

Dalgalansın her tarafta şanlı Türk’ün bayrağı
Korumak ve yüceltmektir azmimiz bu toprağı!
Bu vatan hiç sensiz olmaz, ey güzel Cumhuriyet
Milletim öyle demiştir; ya ölüm, ya hürriyet!

Bu duygu ve düşüncelerle eşsiz kahraman, Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ve onun silah arkadaşlarını, bu ülke için canlarını seve seve feda eden aziz şehitlerimizi,  ülkemizi korumayı ilke edinen gazilerimizi şükranla, minnetle anıyorum. Şehitler Diyarı Güzel Osmaniye’mizin yiğit ve mert evlatları; hepinizi sevgi ve saygıyla selamlıyorum. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramımız Kutlu Olsun. Ne Mutlu Türk’üm Diyene!”diye konuştu.

        Vali Dr. Erdinç Yılmaz’ın konuşmasının ardından Osmaniye Belediyesi Mehter Takımı gösterilerini sergiledi. Törenin devamında Yedi Ocak İlkokulu öğrencisi Fatma Zehra Bolat “Akdenize Doğru” isimli şiiri okudu ve ardından Osmaniye Samet Aybaba Spor Lisesi Halk Oyunları Ekibi gösterilerini sundu. Dede Korkut Ortaokulu öğrencisi Ayşe Bera Kızıltepe’nin okuduğu “Bugün” isimli şiirle devam eden törende Osmaniye Saimbey Ortaokulu beşinci sınıf öğrencilerinde oluşan öğrenci grubu Bayrak Gösterilerini sergilediler.

        Cumhuriyetimizin 98. Yıl Dönümü Kutlama Töreni, tören birliklerinin geçidi ile son buldu.

Valilik basın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik için, Google Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları'na tabi olan Google'ın reCAPTCHA hizmetinin kullanılması gerekmektedir.