Genel

DR. AHMET KARA, ZORKUN ACİL SAĞLIK İSASTASYONUNDA  İNCELEMELERDE  BULUNDU

Osmaniye İl Sağlık Müdürü  Dr.Ahmet Kara, Merkez Zorkun Acil Sağlık Hizmetleri İstasyonunu ziyaret ederek personellerimizin taleplerini değerlendirdi.

Sağlık Müdürümüze ziyaretinde, Sağlık Hizmetleri Başkan Yardımcısı Dr.. Ülkü Dilek Kutluca da eşlik etti.

112 ACİL SAĞLIK HİZMETLERİ

Ülkemiz 70 milyonu aşkın nüfusuyla  gelişmiş ülkeler kategorisine girmeyi hedeflemekte olup; trafik kazaları, deprem, sel, çığ, toprak kayması vb. doğal afetler ile nükleer, biyolojik, kimyasal maddelerle meydana gelebilecek felaketler ve toplu iskan, göç, mülteci kabulü gibi olağanüstü durumlarda ölen veya sakat kalanlar, Avrupa ülkelerine göre 8-15 kat daha yüksek olduğu bilinen bir gerçektir.

Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğüne bağlı olarak görev yapmakta olan Acil Sağlık Hizmetleri Daire Başkanlığı, olağanüstü durumlarda yapılması gereken Acil Sağlık Hizmetlerini ülke genelinde planlama, organize etme ve uygulamayı amaçlamaktadır. Ayrıca yine gerekli durumlarda mobil sağlık hizmetlerini, ilgili resmi ve özel kurumlarla işbirliği içerisinde planlamak, faaliyet ilkelerini tespit etmek ve uygulamak gibi çalışmaları da yürütmektedir.

112 Acil Sağlık Hizmetlerinin kuruluş amacı; acil hastalanma ve yaralanma hallerinde bilgisizlik ve ihmalden, uygun olmayan taşıma koşullarından kaynaklanan ölümlerin önlenmesi ve sakatlıkların azaltılması için hastane öncesi acil sağlık hizmetlerinin ve olağanüstü durumlarda gerekli Acil Sağlık Hizmetlerinin verilmesidir.

Bu hizmet vatandaşlarımızın herhangi bir hastalık veya yaralanma halinde, günün 24 saatinde 112 ücretsiz telefon numarasını çevirerek, bir merkeze (her ilimizde bulunan Komuta Kontrol Merkezi) ulaşmasıdır. Aciliyetine karar verilen telefonla başvurularda belirtilen adrese en yakın tam donanımlı (reanomobil) ambulans görevlendirilerek, içerisinde doktor bulunan profesyonel bir ekiple olay mahalline ulaşarak hasta ya da yaralıya gerekli müdahaleyi yapmakta ve ihtiyaç duyulduğunda en yakın hastaneye nakletmektedir.

Türkiye’ye gelen vatandaşlarımız acil durumlarda (trafik kazası,kalp krizi vb.) her türlü telefondan 112’yi aramak üzere Acil Sağlık Hizmetlerinden yararlanabilir. Ayrıca Bakanlığımız tesisleri ve hizmetleri ile ilgili her türlü şikayet ve önerilerini yurt içinde her türlü telefondan 184’ü arayarak Sağlık Bakanlığı İletişim Merkezine (SABİM) bildirebilirler

Refik Saydam Hıfzısıhha Merkezi Başkanlığı bünyesinde yer alan Ulusal Zehir Merkezi (UZEM)’nin 114 nolu telefonlarına da her türlü zehirlenmelerde Türkiye’nin her yerinden erişilebilmektedir.

https://www.mfa.gov.tr/data/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik için, Google Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları'na tabi olan Google'ın reCAPTCHA hizmetinin kullanılması gerekmektedir.