Genel

Evcil Hayvanlara Mikroçip Takılacak ve Kimlik Verilecek!

Osmaniye’de Ev Hayvanı Kayıt Sistemi  (PETVET)  ve Evcil Hayvanların Kimliklendirilmesi Protokolü imzalandı. Protokol kapsamında sahipli kedi, köpek ve gelinciklere mikroçip takılacak.

Kedi, Köpek ve Gelinciklerin Kimliklendirilmesi ve Kayıt Altına Alınmasına Dair Yönetmelik 26 Şubat 2018 tarihli ve 30344 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanmıştı. Yönetmelik kapsamında sahipli köpekler 1 Ocak 2021 tarihinden itibaren, sahipli kedi ve gelincikler ise 1 Ocak 2022 tarihinden itibaren kimliklendirilerek kayıt altına alınmaya başlandı ve ev hayvanlarının kayıtlarının tutulacağı Ev Hayvanı Kayıt Sistemi (PETVET) faaliyete geçti.

Osmaniye İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, “Hayvan Bilgi Sistemi (HBS) çatısı altında Ev Hayvanı Kayıt Sistemi  (PETVET)  oluşturularak devreye alınmış olup, ‘www.tarbil.gov.tr’  adresinden erişim sağlanabilmektedir. İl Müdürlüğümüz ve Osmaniye Veteriner Hekimler Odası ile protokol imzalanarak, serbest veteriner hekimler tarafından uygulanacak mikroçipler, TVHB aracılığıyla odalara veya serbest veteriner hekimlere tahsis edilecektir” denildi.

Konu ile ilgili bir açıklama yapan Osmaniye İl Tarım ve Orman Müdürü Recep Bulut, “Kedi, Köpek ve gelinciklerin kimliklendirme işlemi; TVHB ile İl/İlçe müdürlüklerimiz tarafından temin edilecek mikroçipler kullanılarak gerçekleştirilecek” dedi.

Sahipli kedi, köpek ve gelinciklere mikroçip uygulanacak; 31 Aralık 2021 tarihine kadar her yaştan sahipli kedi,  köpek ve gelinciklere mikroçip uygulanarak, yönetmelikte belirtilen tanımlama süresine bakılmaksızın kayıt işlemlerinin yapılacağını açıklayan Recep Bulut, “Bu kapsamda; İl Müdürlüğümüz ve Osmaniye Veteriner Hekimler Odası arasında 10 Eylül 2021 tarihinde İl Müdürlüğümüz binasında bir protokol imzalanmıştır.Protokol ile sahipli evcil hayvanların odaya bağlı 6343 Sayılı Kanun’la faaliyet gösteren serbest veteriner hekimlerin de kimliklendirme faaliyetinde bulunmalarının önü açılmıştır. Bu kapsamda; İl/İlçe Tarım ve Orman Müdürlükleri ve serbest veteriner hekimler tarafından sahipli kedi, köpek ve gelinciklere mikroçip uygulanarak akabinde pasaport düzenlenecektir. Bu uygulamada pasaporta; sahip bilgileri, sahip değişiklikleri, aşılamaları ile cerrahi müdahaleleri gibi bilgiler işlenebilecektir. Bu sayede can dostlarımız artık sokağa atılamayacak, kedi ve köpeğini sokağa atan şahıslara da idari para cezası uygulanacaktır.Aynı zamanda Bakanlığımızın oluşturmuş olduğu PETVET veri tabanlı kayıt sistemi ile tüm sahipli kedi ve köpekler veri tabanına kaydedilerek; başta kuduz hastalığı olmak üzere zoonoz kaynaklı  (hayvandan insana geçen) hastalıkların da kontrol altına alınması sağlanacaktır. Protokolün hayırlı uğurlu olmasını diliyorum” diye konuştu.

Ali Celal KAYMAK

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik için, Google Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları'na tabi olan Google'ın reCAPTCHA hizmetinin kullanılması gerekmektedir.