Genel

FARKINDALIK EĞİTİM SEMİNERİ: OYUNLA İYİLEŞİYORUM

UNİCEF deprem fonu desteğiyle bakanlığımıza bağlı okullarda görev yapan sınıf öğretmenlerine yönelik olarak 15-19 Nisan tarihleri arasında oyun yoluyla öğrenme ve iyileşme sürecinin önemine dair Farkındalık Eğitim Semineri düzenlendi.

5 ilden 2700 öğretmenin katıldığı seminere,  Osmaniye ilimizden 225 ilkokul sınıf öğretmeni katıldı.

OYUNLA İYİLEŞİYORUM EĞİTİMİ

6 Şubat 2023 tarihinde yaşanan deprem felaketi sonrasında, bölge halkının iyileşme sürecine katkı sağlamak amacıyla öğretmenlere “Oyunla İyileşiyorum Eğitimi” seminerleri düzenlenmesi planlanmıştır. 15 Nisan 2024 tarihinde başlatılan seminer Genel Müdürlüğümüz koordinasyonu ile UNICEF deprem özel fonu finansal desteği ile gerçekleştirilmektedir.   

Sınıf öğretmenlerinin katılımıyla 15-19 Nisan 2024 tarihleri arasında düzenlenen eğitim;  Adana, Adıyaman, Gaziantep, Elazığ, Kahramanmaraş, Osmaniye ve Şanlıurfa illerinde gerçekleştirildi. Hafta boyunca, her gün farklı okullardan farklı öğretmenlerin katılımıyla 7 ilde eş zamanlı olarak başlatılan eğitim sonunda, toplam 2.700 sınıf öğretmeni “Oyunla İyileşiyorum Eğitimi”ni tamamladı.   

Uygulamalı etkinliklerin yer aldığı ve öğretmenlerin aktif katılımıyla gerçekleşen seminerlerde her öğretmen kendi hayal gücüyle ortaya koyduğu ürünlerini paylaşma ve süreçleri değerlendirme imkanına sahip oldu.

 Lego eğitimleri yeni tanışan öğretmelerin; fikir alışverişinde bulunmaları, iyi örnekleri görmeleri, problem karşısında çözüm üretmeleri konusunda farklı bakış açıları geliştirmelerine olanak tanıdı. Seminer sonunda öğretmenler, eğitimden kazandıkları kazanım ve edindikleri deneyimlerini Legoların (Sistem Kutusu) sınıflarda kullanımı ile öğrencilerine aktaracak, oyun setlerinin ders etkinliklerini destekleyen öğretim materyali olarak kullanımını sağlayacaklardır. Eğitimi tamamlayan öğretmenlerin sınıflarına Lego setleri gönderilecektir.     

“Oyunla İyileşiyorum Eğitimi” sonunda öğretmenler sınıflarında Legoları kullanarak beklenmedik zamanda yaşanan deprem ve öngörülemeyen olayların, öğrencilerdeki olumsuz etkilerinin oyun yoluyla giderilmesine ve iyileşmelerine katkı sağlayabileceklerdir.

29 Nisan-3 Mayıs 2024 tarihleri arasında Diyarbakır, Hatay, Kilis, Malatya ve Sivas olmak üzere 5 ilimizde de eğitimlere devam edilerek hafta boyunca 2.300 olmak üzere toplamda 5.000 sınıf öğretmenine ulaşılacaktır.

https://tegm.meb.gov.tr

HASAN KILIÇ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik için, Google Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları'na tabi olan Google'ın reCAPTCHA hizmetinin kullanılması gerekmektedir.