Genel

GENÇ ÇİFTÇİDEN SAĞLIK İÇİN KAHVALTIDA KARPUZ TAVSİYESİ

Osmaniye’nin istikbali parlak girişimci genç çiftçisi Süleyman Tülüce, karpuzun çok faydalı bir meyve olduğunu belirterek, “Herkese sabah kahvaltısında karpuz yemeyi tavsiye ediyorum. Karpuzun yaz sıcağında insanın içini soğutarak rahatlatan bir özelliği var” dedi.

“Çukurova’da yaz aylarının vazgeçilmez meyvesi Karpuzun yolculuğu bir hayli zor ve zahmetli. Tüketimi ise bir o kadar güzel ve tatlıdır” diyen Süleyman Tülüce, bu konuda şunları söyledi:

“-Bu yolculuğun ustası ve yetiştiricisi bizleriz. Canla başla çalışır, geceyi gündüze katar, her gün karpuzun dalını okşarız. Tıpkı 6 aylık bebeğin bakımı gibi karpuzun yetişimi büyük bir emek ister. Bizlerde büyük bir emek, sevgi , sabır gayret ve heyecanla karpuzun olgunlaşmasındaki evresinde en büyük rolü biz alırız. Memleketimizin en kaliteli, en güzel ve en tatlı karpuzunu yetiştirmede kararlıyız. Her sabah kahvaltıda bu karpuzların tüketimini tavsiye ediyorum”

KARPUZUN FAYDALARI

Yaz mevsiminin vazgeçilmezlerinden olan karpuz, sıklıkla tüketilen meyvelerden bir tanesidir. Su ve şekerden meydana geldiği düşünülse de karpuzun besin değeri ve kalorisi epeyce zengin bir meyvedir. İşte karpuzun faydaları ve bünyeye katkıları…

Karpuz, yaz mevsiminin vazgeçilmez ve sıklıkla tüketilen meyvelerden biri olarak biliniyor. Su ve şekerden meydana geldiği düşünülse de karpuz; besin değeri ve kalorisi epeyce zengin bir meyve. Buunla birlikte karpuzun içeriğinde pek çok vitamin ve mineral de bulunuyor. Lezzetlinin yanında besleyici özellikleriyle diğer meyvelerden ayrılıyor.

İŞTE KARPUZUN FAYDALARI

 • İçeriğinde lif olmasından ötürü, bağırsakları çalıştırır. 
 • Gün içerisindeki meyve gereksinimini karşılar.
 • Su içermesinden ötürü, gün içerisinde tüketilmesi gereken sıvının belli bir bölümünü karşılar.
 • C vitamini ve folik asit açısından zengindir. C vitamini, hastalıklara karşı koruma sağlayan en önemli antioksidan vitaminleri içerisinde bulunur. 
 • Kırmızı renkli meyvelerin içerisinde likopen ve antosiyanin yüksektir. Bu bileşenler; kalp krizi, kalp hastalıkları ve bazı kanser çeşitlerine karşı koruma sağlar.
 • Kırmızı meyveler, inflamasyonu azaltarak, antioksidan özellikleri bulunan bazı flavonoidler içermektedir. Bu yüzden karpuzun, hastalıklara karşı koruyucu etkisi bulunur. 
 • Karpuzun bilinmeyen bir başka faydası ise; kansere karşı koruyucu olduğudur. Karpuz, içerdiği vitamin ve mineraller sayesinde vücudu kansere karşı korumaktadır.
 • Karpuz; böbreklerin işlevlerini doğru bir şekilde getirmesine yardımcı olur. 

KARPUZDAKİ VİTAMİNLER

Karpuz, vitaminler açısından da oldukça zengin bir meyvedir. Karpuzun içerisinde bulunan vitaminler ise; A, C, B1, B3, B5, B6 ve B92 vitaminleridir. 

KARPUZUN ŞEKER ORANI

100 gramlık bir karpuzun içerisinde bulunan şeker oranı; 10 gramdır. Karpuzun içerisinde bulunan bu miktardan ötürü, şeker hastalarının karpuzu doğru bir şekilde tüketmesi gerektiği belirtilebilir. Bununla beraber şeker hastaları, karpuzu hekimlerine danışarak tüketmelidir.

KARPUZU DOZUNDA TÜKETİN

Karpuz; normal bir şekilde tüketildiği zaman çok az yan etkisi bulunan bir meyve türüdür. Ancak aşırı karpuz tüketimi sonrasında belli başlı yan etkiler ortaya çıkabilir. Bunlardan bazıları:

 • Karpuzun aşırı tüketilmesi sonucunda gaz oluşumu oluşabilir. Karpuzun gaza neden olmaması için normal porsiyonlarda karpuz tüketmek gerekir.
 • Karpuzun en önemli yan etkileri içerisinde ishale yol açması olarak tanımlanabilir. 
 • Karpuzun aşırı bir şekilde tüketilmesi sonucunda kan basıncı seviyesini düşebilir. 
 • İçeriğinde bol miktarda şeker bulunan karpuz, kilo alımına sebep olabilir. 
 • Karpuz; şeker hastası olan bireylerde problemlere neden olabilmektedir. Şeker hastalığı olan bireyler, karpuz tüketmek istese, mutlaka olarak hekimlerine danışmalıdır. 
 • Bütün bu yan etkiler, karpuzun aşırı bir şekilde tüketilmesiyle beraber ortaya çıkabilecek olan durumlardır. Karpuz, bilhassa sık bir şekilde tuvalete çıkan bireylerde tüketildiği zaman, tuvalete çıkma oranını daha fazla arttırır. Bu olumsuz etkilere karşılık, karpuz tüketimine dikkat edilmesi tavsiye edilmektedir.

(https://www.cumhuriyet.com.tr/haber)

Hasan KILIÇ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik için, Google Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları'na tabi olan Google'ın reCAPTCHA hizmetinin kullanılması gerekmektedir.