Genel

İşyerleri Çocuk İşçiliği ile Mücadele kapsamında denetlenecek!

Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü İstihdam Hizmetleri Dairesi Başkanlığı’nın Çocuk İşçiliğiyle Mücadele birimleri kurulmasına dair talimatları gereği oluşturulan ve sekreteryasını Osmaniye Çalışma ve İş Kurumu (İŞKUR) İl Müdürlüğü’nün yürüttüğü Çocuk İşçiliği ile Mücadele Komisyonu saha çalışmasına başladı.

Oluşturulan bu komisyonda Osmaniye Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, İl Emniyet Müdürlüğü, Osmaniye Belediyesi, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı, Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü ile Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü temsilcileri yer aldı.

Çalışma eylem planına göre; Osmaniye çarşı merkezinde yer alan 87 işyeri denetlenerek Çocuk İşçiliği ile ilgili bilgilendirme yapıldı. Yapılan denetimlerde bir yandan çocuk işçi çalıştırılıp çalıştırılmadığı denetlenirken, diğer yandan da konu hakkında işletmelerde farkındalık oluşturması amacıyla bilgilendirme broşürleri dağıtıldı.

Komisyon sekreteryalığını yapan Osmaniye Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü Temsilcisi Ahmet Gökşen yaptığı açıklamada; Çocuk İşçiliğinin çocuğun zihinsel, bedensel, ruhsal ve sosyal gelişimini olumsuz yönde etkileyen küresel ve ulusal çapta önemli sorun olarak görüldüğünü belirtti. Gökşen ayrıca, çocukların çalışma yaşamına girmelerini önleme veya çalışma yaşamından çekilmeleri temel hedefiyle; eğitim, sağlık, güvenlik, barınma, ulaşım ve diğer tüm hizmetlerinin eşgüdüm içinde sağlanmasının önemli olduğuna değindi.

Osmaniye Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü Temsilcisi Ahmet Gökşen, Çocuk İşçiliği ile mücadele kapsamında oluşturulan saha ekibinin ayda 1 gün il ve ilçelerde saha çalışması yapacağını belirtti. Yapılan bu saha çalışmalarının sonuçlarının değerlendirilmesi amacıyla da ayda 1 kez durum değerlendirme toplantısı yapacaklarını belirten Gökşen, çalışmaları komisyonun değerli üyeleriyle uyum içinde yapacaklarını önemle belirtti.

Özlem AVCI

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik için, Google Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları'na tabi olan Google'ın reCAPTCHA hizmetinin kullanılması gerekmektedir.