Genel

KADİRLİ’DE 36 KİŞİ, İŞBAŞI EĞİTİM PROGRAMI’NA KATILDI

Osmaniye Çalışma ve İş Kurumu Kadirli Hizmet Merkezi Müdürlüğü ile Kadirli Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan ve imalat sektöründe faaliyet gösteren Emte Kablo San. ve Tic. A.Ş. ve

Bir Teks Konfeksiyon İmalat Ürt. San. Tic. Ltd. Şti. arasında istihdam garantili İşbaşı Eğitim Protokolleri (İEP) imzalandı.

İŞKUR tarafından yapılan açıklamada “Emte Kablo ile imzalanan protokol kapsamında 11 kişi ‘Kablo İmal Makinesi Operatörü’ mesleğinde işe başlayacaktır. Program 03.09.2021 ile 28.02.2022 tarihleri arasında uygulanacak olup, kurs sonunda başarılı olan kursiyerlerin yüzde 50’si firmada istihdam edilecek.

Bir Teks Konfeksiyon ile imzalanan program kapsamında ise 25 kişi ‘Dokuma Konfeksiyon Makineci’ mesleğinde programa katılacaktır. Bu program  01.09.2021 ile 27.02.2022 tarihleri arasında uygulanacak ve kursu başarı ile tamamlayanların en az yüzde 50’si firma bünyesinde aynı meslekte istihdam edilecektir.

Program başlatılan iki firma da imalat sektöründe faaliyet gösterdikleri için kursların süresi 6 ay olarak uygulanacaktır. Bu programlar sayesinde işsiz kişiler bir yandan mesleki deneyim ve iş tecrübesi kazanırken bir yandan da çalışma ortamına uyum sağlamaları kolaylaşmaktadır. Ayrıca işverenlerin tercih ettiği nitelikli personeller bu programlar sayesinde işgücüne kazandırılmaktadır. İşbaşı Eğitim Programı’na katılan vatandaşlara programa fiilen katıldıkları gün üzerinden olmak üzere iş arayan statüsündeki vatandaşlar için günlük 108,68 TL ödeme yapılacaktır. Ayrıca bu kurslara katılan öğrenciler için 81,51 TL, işsizlik ödeneği alanlar için ise 54,34 TL ödeme İŞKUR tarafından yapılacaktır. Kurs süresi boyunca kursiyerlerin Genel Sağlık Sigortası primi ile İş kazası ve Meslek hastalığı sigortası primi de İŞKUR tarafından karşılanacaktır” denildi.

Rufi TOPAL

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik için, Google Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları'na tabi olan Google'ın reCAPTCHA hizmetinin kullanılması gerekmektedir.