Genel

Kaya; “yaşlılarımıza sahip çıkmak aynı zamanda geleceğimize sahip çıkmaktır”

AK Parti Osmaniye Milletvekili İsmail Kaya, Yaşlılar Haftası dolayısıyla hükümetin yaşlılara yönelik yaptığı çalışmaları değerlendirdi. Milletvekili Kaya, Kıymetli Çınarlarımız başlığı altında yaptığı açıklamasında şunları söyledi:

Asıl olan, yaşlılarımızın aileleriyle birlikte ve sosyal hayatın içinde ömürlerini geçirmelerini sağlamak olmalıdır. Biz, yaşlılarını ‘koca’ diyerek en yüksek makama oturtan, ‘ak saçlı’ diyerek en üst toplumsal payeyi veren, bilgeliği ve pirliği onlarla simgeleyen bir kültüre sahibiz. Medeniyet ve kültür değerlerimizin nesillerden nesillere aktarılması konusunda büyüklerimizin rolünün okuldan, öğretmenden, kitaptan daha fazla olduğuna inanıyorum. Dolayısıyla, yaşlılarımıza sahip çıkmak aynı zamanda geleceğimize sahip çıkmaktır.

“Yaşlanma Vizyon Belgesini Hazırladık”

Aktif yaşlanmanın desteklenmesi ve yaşlı haklarının güçlendirilmesi amacıyla, yaşlılarımıza yönelik yeni hizmet ve destek modellerinin geliştirilmesine ilişkin yeni bir vizyonun ortaya konulması için 10 yıllık bir perspektifle ‘Yaşlanma Vizyon Belgesi’ hazırlanmıştır.

“Yaşlılarımıza Yönelik Gündüz Hizmetlerini Artırdık”

Geleneksel aile yapısının güçlendirilmesi, yaşlılarımızın toplumsal hayata aktif katılımı ve psiko-sosyal açıdan daha sağlıklı olmaları amacıyla ‘Gündüz Yaşlı Yaşam Merkezleri Modelini’ hayata geçirdik.

“Yatılı Kuruluşlarımızda Kıymetli Büyüklerimize Misafir Bakım Hizmeti”

Yaşlı büyüklerini; yolculuk, hastalık ve benzeri durumlarda kısa süreli bakım ihtiyacı duyan ailelerimize, yatılı kuruluşlarımızda bir yıl içinde 45 güne kadar ‘Misafir bakım Hizmeti’ sunuyoruz.

“VEFA Destek Gruplarımızdan Kıymetli Büyüklerimiz İçin Özverili Çalışma”

65 yaş ve üstü vatandaşlarımızın pandemi sürecinde mağduriyet yaşamaması için ihtiyaçlarını, VEFA Sosyal Destek Gruplarımız aracılığı ile maske-mesafe-hijyen tedbirlerine özen göstererek hanelerine ulaştırdık.

“Yaşlı Destek Programımız”

Yaşlılarımızın yaşamlarını kendi evlerinde, ailelerinin yanında sürdürebilmeleri amacıyla yerel yönetimlerin evde bakım ve gündüzlü bakım hizmetlerini desteklemek için 2016 yılında Yaşlı Destek Programını (YADES) başlattık.

“Yaşlı Koordinasyon Merkezimiz ile Yaşlılarımızın Yanındayız”

22 Temmuz 2004 tarihinde Genel Başkanımız ve Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatlarıyla kurulan AK Parti Yaşlı Koordinasyon Merkezi (YKM) Genel Merkezimiz; 81 ilimizde, yaşlılarımızın ihtiyaç, talep ve beklentilerini karşılamak için gayret ve samimiyetle çalışmalarını sürdürüyor. Yaşlı Koordinasyon Merkezi personelimiz; vatandaşlarımıza titizlikle, yüz yüze, telefon, faks ve internet üzerinden hizmet vermeye devam ediyor.

“Bütünleşik Bakım Hizmetleri Modeli”

Aile yanında bakımı önceleyen uygulamalarla başlattığımız Bütünleşik Bakım Hizmetleri Modelinde; evde destek ve gündüz bakım anlayışı, birbirini destekleyecek şekilde yer almaktadır.

“Pandemi Döneminde Koruyucu-Önleyici Tedbirler”

Pandemi döneminde kıymetli büyüklerimize yönelik Koruyucu-Önleyici tedbirler aldık. Ülkemizde henüz Covid-19 vakasının görülmediği 7 Ocak 2020 tarihinden itibaren engelli ve yaşlı bakım kuruluşlarımızda; izleme, teşhis, tedavi ve izolasyon döngüsü takibi ve bakım kapasitesini arttırmaya yönelik uygulamaları hayata geçirdik.

“Risk Grubunda Olan Büyüklerimize Aşı Önceliği”

Aşılama programı kapsamında 65 yaş üstü vatandaşlarımızı en öncelikli grup olarak belirleyerek, aşılanma süreçlerini hanelerine giderek gerçekleştirdik.

“Evde Sağlık Hizmeti Uygulaması”

Teşhis ve tedavi sürecinde, kronik bir hastalığın takibinde herhangi bir sağlık problemi olmaksızın koruyucu sağlık süreçlerinde doğru tedaviye ulaşmak için Evde Bakım Hizmeti ücretsiz olarak uygulanmaktadır. Bu kapsamda; 60 yaş ve üzeri 170.489 büyüğümüze, 65 yaş ve üzeri 149.479 büyüğümüze destek veriyoruz.

“Huzurevi Sayısını 163’e Yükselttik”

2002 yılında 63 olan Huzurevi sayısını bugün 163’e yükselttik. Yaşlılara yönelik uzun süreli kurumsal bakım hizmetlerimiz ile kamu ve özel sektör olmak üzere toplamda 37.234 kapasiteli 446 Huzurevi ve Yaşlı Bakım Merkezi’nde 27 bin 113 yaşlımıza bakım hizmeti sunulmaktadır.

Ali Celal KAYMAK

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik için, Google Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları'na tabi olan Google'ın reCAPTCHA hizmetinin kullanılması gerekmektedir.