Genel

ODAK, orman yangınlarına dikkat çekmek için Doğa Yürüyüşü düzenledi

Osmaniye Dağcılık ve Doğa Sporları İhtisas Spor Kulübü (ODAK) tarafından orman yangınlarına dikkat çekmek için “Elinle yaktığın ateşi gözyaşınla söndüremezsin” Doğa Yürüyüşü düzenlendi. ODAK’ın düzenlediği doğa yürüyüşüne katılan Osmaniyeli doğaseverler, yanan ormanlık alanlarda doğa yürüyüşü yaptı, hayvanlar için de yiyecek bıraktılar.
Doğa Yürüyüşü, Osmaniye’nin Kazmaca köyünde 28 Temmuz’da çıkan orman yangınında yaklaşık bin 500 hektar alanın yanarak zarar gördüğü bölgede ODAK tarafından gerçekleştirildi. Bu arada yürüyüşe katılan doğa savaşçıları, bir yandan yürürken bir yandan da doğadaki hayvanlar için yemler bıraktılar.
Düzenlenen etkinlik ile ilgili açıklama yapan ODAK Başkanı Avukat Muhammet Doğan, “Ülkemizde bugüne kadar yaşanan en büyük orman yangınları, maalesef bu sene yaşandı. İlimiz de ülkemiz genelindeki bu kötü durumdan nasibini aldı. Milli Park statüsünde olan Aslantaş Milli Parkı’mızın büyük bir alanı da bu yangından etkilendi. Kulüp gönüllülerimizle olarak bu yangında gönüllü olarak çalıştık. Bugün ise yanan bu bölgede doğa yürüyüşü düzenleyip yangının zararlarını yerinde görüp hissettik. Yangın gerçekleştiği bölgede uçan bir kuş bile göremedik. Yürüdüğümüz alanda kıyafetlerimiz kirlendi. Ağaçlık alanda yürümeye başladığımızda ise yeşilin nasılda doğaya serinlik, oksijen kattığını hissederek yürüdük. Ormanımızın kıymetini yok olman bilmek için ‘Elinle Yaktığın Ateşi Gözyaşınla Söndüremezsin’ sloganıyla bugün doğamızın yok olan tarafı ve yaşamak için direnen yanıyla birlikteydik. Ayrıca oralarda yaşayan yaban hayatı için Osmaniye Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü tarafından verilen hayvan yemlerini de doğaya bıraktık. Vali Yardımcımız Ömer Faruk Günay ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü ekiplerinin de katılım ve destek sağladığı faaliyetimize 57 doğasever katıldı” dedi.

Ali Celal KAYMAK

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik için, Google Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları'na tabi olan Google'ın reCAPTCHA hizmetinin kullanılması gerekmektedir.