Genel

Öğrenciler üniversite tercihini OKÜ’den yana  kullandı

Ülkemizin ihtiyaç duyduğu alanlarda bilgi ve beceriye sahip mezunlar yetiştirmeyi amaçlayan, yeni bölüm ve programlarla her geçen gün daha da büyüyen, eğitim-öğretim müfredatını çağın gereklerine uygun olarak güncelleyen,   alanında uzman akademik kadrosu, nitelikli eğitimi ve bilimsel başarılarıyla saygınlığını daha da artıran ve tercih edilen bir üniversite olan OKÜ, 2023 yılı Yükseköğretim Kurumları Sınavı yerleştirme sonuçlarına göre yüzde 97.6 doluluk oranına ulaştı. 

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) tercih sonuçlarının açıklanmasıyla üniversitemizi tercih eden öğrencilerin sayısı da belli oldu. Bu yıl için ÖSYM’nin belirlediği tercih rehberindeki lisans ve ön lisans düzeyinde 4927   kontenjandan 4809’u doldu. 

Bu yıl lisans programları için ayrılan 2449 kişilik kontenjana 2334 öğrenci yerleşti. Yüzde 100 doluluk oranına ulaşan lisans birimlerimiz ise şöyle; Kadirli Sosyal ve Beşeri Bilimler Fakültesi, Kadirli Uygulamalı Bilimler Fakültesi,  Mimarlık Tasarım ve Güzel Sanatlar Fakültesi, Sağlık Bilimleri Fakültesi ile Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu.

Üniversitemiz ön lisans programları için ayrılan 2478 kişilik kontenjana 2475 öğrenci yerleşti. 
Üniversitemiz Bahçe, Düziçi, Kadirli, Osmaniye ve Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulunda yer alan programların toplamında yüzde 99.9 doluluk oranına ulaşıldı.

Üniversitemizin 2023 yılında tercih edilirlik ve doluluk oranı 2017, 2018, 2019, 2020, 2021 ve 2022 yıllarına göre en üst seviyeye ulaşırken mevcut öğrenci sayısı yeni öğrencilerimizle birlikte 17 bin civarı oldu. 

Üniversitemizde eğitim görmeye hak kazanan öğrencileri tebrik eden Rektörümüz Prof. Dr. Turgay Uzun, üniversitemizin tüm bölüm ve programlarının tercih edilmesi ve kontenjanlarımızın tamamına yakınının dolması bizler için memnuniyet ve gurur verici bir durum. Bu güzel tablo bizlere gelecek yıllarda da başarılarımızın artarak devam edeceğini gösteriyor. 2023-2024 eğitim-öğretim yılının öğrencilerimize, akademik ve idari personelimize başarı, huzur ve mutluluklar getirmesini temenni ederek yeni dönem için tüm hazırlıklarımızın tamamlandığını belirtti.

OKÜ basın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik için, Google Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları'na tabi olan Google'ın reCAPTCHA hizmetinin kullanılması gerekmektedir.