Genel

OKÜ, ISSIK-KÖL DEVLET ÜNİVERSİTESİ İLE İŞBİRLİĞİ ANLAŞMASI İMZALADI

Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi (OKÜ), Kırgız Cumhuriyeti ISSIK-KÖL Devlet Üniversitesi ile İkili İşbirliği Protokolü ve Mevlana Değişim Programı Anlaşması imzaladı.

Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi ve Kırgız Cumhuriyeti ISSIK-KÖL Devlet Üniversitesi arasında işbirliğini geliştirmek ve kültürel bağları güçlendirmek amacıyla Kırgızistan’ın Karakol şehrinde ikili işbirliği protokolü ve Mevlana Değişim Programı anlaşması imzalandı.

İkili İşbirliği protokolü, her iki üniversitenin, akademik personel değişimi, araştırma çalışmalarının teşvik edilmesi, her iki ülke mevzuatına uygun öğrenci değişim programlarının geliştirilmesi ve ikili diploma veren programların düzenlenmesi, akademik araştırma verilerinin ve teknik malzemelerin değişimi, yayın faaliyetlerinde veya kültürel faaliyetlerde işbirliği ve konferans, seminer, sempozyum ve kongre gibi ortak akademik ve bilimsel etkinliklerin düzenlenmesini kapsıyor.

Uluslararası platformda adından söz ettiren OKÜ, Kırgız Cumhuriyeti ISSIK-KÖL Devlet Üniversitesi ile Mevlana Değişim Programı kapsamında öğrenci hareketliliği gerçekleştirecek.

Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi ve Kırgız Cumhuriyeti ISSIK-KÖL Devlet Üniversitesi arasında imzalanan Mevlana Değişim Programı Anlaşması ile ortak araştırma projeleri geliştirilecek olup eğitim ve araştırma amaçlı bilimsel yayınların ve diğer materyallerin karşılıklı değişimi yapılacaktır.

İkili işbirliği protokolü ve Mevlana Değişim Programı anlaşmasını OKÜ adına Rektör Prof. Dr. Turgay Uzun, Kırgız Cumhuriyeti ISSIK-KÖL Devlet Üniversitesi adına Rektör Prof. Dr. AskarbekImanbaev imzaladı. İmza törenine OKÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Coşkun Özalp, OKÜ Dış İlişkiler Kurum Koordinatörü Doç. Dr. Ceyhun Yükselir ile ISSIK-KÖL Devlet Üniversitesi Rektör Yardımcıları ve Yönetimi katıldı.

Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Turgay Uzun, “Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi uluslararasılaşma hedefine doğru ilerlemesini sürdürüyor. Her yıl değişim programları ile dünyanın ve ülkemizin farklı yerlerinden öğrencileri üniversitemizde misafir ederek ve kendi öğrencilerimizi de başka ülkelere ve başka üniversitelere göndererek kültürlerarası etkileşimi arttırıyoruz. Bu doğrultuda Kırgızistan-Türkiye arasında bilim ve kültürde kurulan köprülerin güçlendirilmesini 

de hedefliyoruz.  İmzalamış olduğumuz işbirliği anlaşma ve protokollerinin iki ülke ve iki üniversite adına hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Rufi TOPAL

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik için, Google Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları'na tabi olan Google'ın reCAPTCHA hizmetinin kullanılması gerekmektedir.