Genel

OKÜ’DE SEVİNDİREN GELİŞME

Osmaniye Korkut Ata Ünivernsitesi (OKÜ) Öğretim Üyelerinden İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Murat Atasoy ile İktisat Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Filiz Güneysu Atasoy’un “Kentsel açık yeşil alanların çok uluslu toplumların fiziksel ve zihinsel sağlığı üzerine etkisinin araştırılması (Investigatingtheimpacts of urban opengreenspaces on physicalandmentalhealth of multinationalsocieties)” başlıklı projesi, TUBITAK 2219-Yurt Dışı Doktora Sonrası Araştırma Burs Programı tarafından desteklenmeye hak kazandı.
Doç. Dr. Murat Atasoy, kentsel açık yeşil alanların, toplumdaki tüm bireyler tarafından kullanılan, kent mekânı içerisinde fiziksel ve sosyal çevrenin karakterini belirleyen alanlar olduğunu dile getirmiştir. Ayrıca, kentsel açık yeşil alanların yönetim ve kalite incelenmesinde yabancı uyruklu bireylerin göz önünde bulundurularak yeterli düzeyde araştırma yapılmadığını belirtmiştir. 
Projenin yardımcı araştırmacısı olan Doç. Dr. Filiz Güneysu Atasoy, ülkemizde açık yeşil alanların sosyo-kültürel amaçlı alanlar olduğunu ve bu alanların günümüzde toplumun rekreasyonel, sağlık ve ekonomik açıdan gelişmesine olanak tanıdığına değindi. Ayrıca, çok uluslu toplumların söz konusu alanlarla olan etkileşiminin, odak grubunun veri analizi ve istatistiki yöntemlerleler araştırılmasının önemini vurguladı.
Projenin sürecini anlatan Doç. Dr. Murat Atasoy, “Amerika’da projenin araştırılıp uygulanacağı Auburn Üniversitesi, Amerika’daki en yüksek seviyede araştırma yapılan ve tüm ülkede sadece 131 tane bulunan (R1-Classification Universities) araştırma üniversiteleri arasında yer almaktadır.  Proje kapsamında ülkemizde yapılan çalışmalardan farklı olarak, kentsel açık yeşil alan yönetim farklılıklarının, yabancı uyruklu bireylerin sağlığı üzerindeki etkisi araştırılacaktır. Söz konusu projenin iki yılda tamamlanması hedeflenmektedir.  Proje ilk olarak Amerika’nın Alabama eyaletinde, daha sonra da Osmaniye ilinde uygulanması planlanmaktadır. Projenin Türkiye uygulaması aşamasında ise Sağlık Bakanlığı ile ortak çalışılması düşünülmektedir” dedi. 
Araştırma projesi ekibinde ayrıca Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA) ve Auburn Üniversitesi’nde bulunan araştırmacı ve akademisyenler yer almaktadır.

HABER MERKEZİ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik için, Google Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları'na tabi olan Google'ın reCAPTCHA hizmetinin kullanılması gerekmektedir.