Genel

OKÜ’LÜ MEZUNLAR, MEZUNİYET SEVİNCİNİ DÜZENLENEN TÖRENLE YAŞADI

Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi’nde (OKÜ) mezuniyet töreni yapıldı. OKÜ mezunlarının aileleri ile birlikte katılım gösterdikleri 2020-2021 Akademik Yılı Mezuniyet Töreni, OKÜ Stadyumu’nda yapıldı.

OKÜ, 2020-2021 Akademik Yılı Mezunlarını, üniversitenin Karacaoğlan Yerleşkesi OKÜ Stadyumu’nda düzenlenen coşkulu bir törenle uğurladı.

Mezuniyet Töreni, mezunların tören geçişi ile başladı. Tören geçişinin tamamlanmasının ardından saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı’mız okundu.

Mezuniyet Töreni’nin açılış konuşmasını Üniversite Birincisi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü öğrencisi Ebrunur Yılmaz yaptı. Beslenme ve Diyetetik Bölümü mezunu olarak 2021 yılı mezunları adına konuşmayı yapmaktan gurur duyduğunu ifade eden Ebrunur Yılmaz, “İçinde bulunduğumuz pandemi döneminin zorlu koşullarında bize her türlü desteği sağlayan hocalarım, mesleğimiz için en güncel ve en yeniyi araştıracağımıza, öğrettiğiniz etik kurallardan sapmayacağımıza, ülkemize ve mesleğimize katkı sağlayarak Üniversitemizi en güzel şekilde temsil edeceğimize ülkemize sadakat borcumuzu bir an için aklımızdan çıkarmadan vatanımızın her köşesinde fedakarca çalışacağımıza söz veriyoruz” dedi.
OKÜ Rektörü Prof.Dr. Turgay Uzun ise yaptığı konuşmada, “Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi olarak bugün geldiğimiz noktaya baktığımızda; Üniversitemiz 2 Enstitü, 8 Fakülte, 2 Yüksekokul ve 5 Meslek Yüksek Okulu ile 160 bölüm ve programda yer alan 12 bin civarındaki öğrencisi ve 1100 civarındaki akademik ve idari personeli ile eğitim öğretim faaliyetlerini sürdürmektedir. 14 Yaşında genç bir  Üniversite olarak; Ön Lisans, Lisans ve Yüksek Lisans alanlarında bugüne kadar 26 bini aşkın mezun vermenin ve birçok alanda doktora mezunları vererek ülkemizin yükseköğretim kurumlarına nitelikli öğretim üyesi yetiştirmenin haklı gururunu ve kıvancını yaşıyoruz” dedi.

Konuşmasında Mezun olan öğrencilere de seslenen Rektör Uzun, “Hızla değişen ve dönüşen dünyada, bir yandan her koşulda bilgi üretebilen, diğer yandan ürettiği bilgiyi hayata aktarıp dönüştürebilen ve sizler gibi geleceğimizin güvencesi olan öğrenciler yetiştirip mezun eden Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi olarak misyon, vizyon ve stratejik hedeflerimiz doğrultusunda, ulusal ve evrensel değerler ışığında girişimci, çok yönlü, yetkin, nitelikli ve tercih edilen mezunlar yetiştirme amacıyla kurulduğumuz günden bugüne kadar sürekli gelişen bir çizgiyi takip ettik. 

Bundan sonra da ülkemize hizmet edecek yeni mezunlar vermeye devam edeceğiz.  Siz 2021 mezunları da bu çizgi içerisinde çok önemli bir yere sahip olduğunuzu asla unutmayınız. Sizleri bugünlere getiren başta kıymetli ailelerimiz olmak üzere, öğreniminiz boyunca her türlü desteği veren devletimize ve milletimize karşı olan sadakatten ayrılmayınız. Toplumumuzun sahip olduğu milli ve manevi değerlere sahip çıkarak, gücünü bu topraklardan alarak dünyaya açılmayı ve ülkemizi de küresel rekabet ortamında olması gerektiği gibi temsil etmeyi kendinize amaç edininiz.

Cumhuriyetimizin kurucusu büyük önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ifade ettiği gibi bilim ve aklın ışığı her zaman yolunuzu aydınlatsın. Çok çalıştınız, zor yıllardan ve meşakkatli yollardan başarı ile geçip bu günlere geldiniz, size güvenenlerin beklediği gibi yetkili ve diploma sahibi olmayı hak ettiniz. Her biriniz bir meslek mensubu ve akademik birikime sahip birer saygın Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak diplomalarınızı alıyorsunuz.

Meslek onurunu her zaman en üstte tutarak, adaletten ve liyakatten ayrılmadan ülkemize hizmet en başta gelen ilkeniz olsun.Sözlerimi Ulu Türk Bilgesi Dede Korkut’un duası ile bitirmek istiyorum; Karlı, kara dağlarınız yıkılmasın. Gölgeli, ulu ağacınız kesilmesin. Taşkın akan güzel suyunuz kurumasın. Kanatlarınız kırılmasın.Ben bu duygu ve düşüncelerle tüm mezunlarımız ve kıymetli ailelerini tek tek canı gönülden tebrik ediyor, hayatınızın bu yeni döneminde başarı sağlık ve mutluluğun her zaman yanınızda olmasını diliyorum. Yolunuz aydın, bahtınız açık, yüce Allah yardımcınız olsun” diye konuştu.

Açılış konuşmalarından sonra törene katılamayan Osmaniye Milletvekilleri İsmail Kaya ve Mücahit Durmuşoğlu ile 25.ve 26. Dönem Osmaniye Milletvekilliği yapan Prof.Dr. Ruhi Ersoy ile MHP Genel Başkanı Dr. Devlet Bahçeli’nin telgrafları okundu.

Telgrafların okunmasından sonra Başarı Belgeleri ve Ödüllerin Takdim Töreni’ne geçilerek; Üniversite birincisi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü öğrencisi Ebrunur Yılmaz’a başarı belgesi hediye takdimini Osmaniye Vali Yardımcısı Adem Yılmaz yaparken, Sosyal Bilimler Enstitüsü ve Fen Bilimleri Enstitüsü Doktora ve Yükseklisans mezunları, Fen Edebiyat Fakültesi, İktisadi ve İdari bilimler Fakültesi, İlahiyat Fakültesi, Kadirli Sosyal ve Beşeri Bilimler Fakültesi, Kadirli Uygulamalı Bilimler Fakültesi, Mühendislik Fakültesi ve Sağlık Bilimleri Fakültesi ile Üniversitemiz Bahçe MYO, Düziçi MYO, Osmaniye MYO’da dereceye girenlere ödülleri protokol üyeleri  tarafından verildi.

Törenin devamında üniversitenin akademik birimlerini birincilikle tamamlayanlar için hazırlanan mezuniyet kütüklerine isimlerini yazma töreni, Rektör Prof.Dr. Turgay Uzun,  Rektör Yardımcıları Prof.Dr. Alpaslan Dayangaç ve Prof.Dr. Çoşkun Özalp, Rektör Danışmanı Doç.Dr. Ceyhun Yükselir,  Fakülte Dekanları ve Meslek Yüksekokulu Müdürlerinin katılımlarıyla gerçekleşti.

Törenin sonunda Vali Yardımcısı Adem Yılmaz, Rektör Prof.Dr. Turgay Uzun ile protokol mensupları, öğrencilerin coşkusuna ortak olarak kep atma töreni gerçekleştirildi. Mezuniyet töreni Grup Anavarza konseriyle sona erdi.

Pandemi kurallarına hassasiyet gösterilerek gerçekleştirilen ve sosyal medya platformlarından da canlı olarak yayınlanan OKÜ 2020-2021 Akademik Yılı Mezuniyet Töreni’ne; Osmaniye Vali Vekili Adem Yılmaz, Osmaniye Milletvekili Baha Ünlü, Osmaniye Garnizon Komutan Vekili Yüzbaşı Ali Yılmaz Türkyılmaz, Osmaniye Adalet Komisyonu Başkanı Ferhat Karakuş, Adana Alparslan Türkeş Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Tümay, Osmaniye Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Hulusi Akkuş, Osmaniye Barosu Başkanı Av. İbrahim Halil Yavuzdoğan, Osmaniye İl Milli Eğitim Müdürü Aydın Albak, İl Sağlık Müdürü Dr. Hasan Öznavruz, OKÜ Kurucu Rektörü Prof.Dr. Orhan Büyükalaca olmak üzere çok sayıda il protokolü, akademik-idari personel, öğrenciler ve aileleri katılım sağladı.

Ali Celal KAYMAK

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik için, Google Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları'na tabi olan Google'ın reCAPTCHA hizmetinin kullanılması gerekmektedir.