Genel

OKÜ’nün  NEETs Projesi, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Tarafından Kabul Edildi

OKÜ  Rektörü Prof. Dr. Turgay Uzun, “Genç istihdamını destekleyerek ve genç işsizlik oranını azaltarak daha çok kişinin istihdam edilmesi ve istihdamda kalmalarının sağlanması amacıyla düzenlenen projemizin ilimize ve ülkemize hayırlı olmasını temenni ediyorum.” dedi.

Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi  tarafından hazırlanan ve sunulan NEETs Projesi, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Avrupa Birliği Mali Yardımlar Dairesi Başkanlığı tarafından kabul edildi.

Üniversitemizin Genç İşsizlerin Tekstil Sektöründe İş Gücüne Katılımı (Workforce Participation of NEETs in Textile Sector) projesi T.C. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Avrupa Birliği Mali Yardımlar Dairesi Başkanlığı tarafından desteklenmeye layık görüldü. 

Ne eğitimde ne de istihdamda yer alan gençlerin (NEETs) tekstil sektörü özelinde işgücüne dahil edilmesi amaçlanan “Genç İşsizlerin Tekstil Sektöründe İş Gücüne Katılımı” projesi ile 18-29 yaş aralığında toplam 150 genç işsizin yararlanması planlanmaktadır. 
Bu gençler proje kapsamında verilecek dikiş makinası, iplik makinası, boya makinası operatörlüğü mesleki eğitim kurslarını alacaklardır. 
Mesleki eğitimler 25’er kişilik 6 grup halinde gerçekleşecektir. Mesleki eğitimler sonunda katılımcılar meslek stajı yapacaklar, kişisel gelişim ve sosyal beceri eğitimleri de alacaklardır. Eğitimler sırasında tüm katılımcılara yasal mevzuata uygun şekilde sigorta yaptırılacak, katılımcılara günlük 10 EURO harçlık ödenecektir. 
Eğitimleri başarıyla tamamlayan gençlere 4 ay süresince aylık 50 EURO iş arama desteği verilecektir. 
Bu süreç içinde başka bir yerleşim yerinde iş bulan katılımcılara 200EUR taşınma desteği de projenin bir diğer faaliyetidir. 
Maddi ve mesleki desteklere ek olarak katılımcılar proje süresince ücretsiz kariyer-koçluğu hizmeti alacaklar, proje kapsamında bir adet iş fuarı, 12 adet iş-kulübü (iyi hikâye örneklerinin yer aldığı) etkinliği de organize edilecektir.

12 ay sürecek projenin toplam bütçesi 358 247 Euro olup, Ankara’da Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı binasında yapılan imza töreninde üniversitemiz adına imzayı Rektörümüz Prof. Dr. Turgay Uzun attı.

Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Turgay Uzun, “Genç istihdamını destekleyerek ve genç işsizlik oranını azaltarak daha çok kişinin istihdam edilmesi ve istihdamda kalmalarının sağlanması amacıyla düzenlenen projemizin ilimize ve ülkemize hayırlı olmasını temenni ediyorum.” dedi.

OKÜ basın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik için, Google Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları'na tabi olan Google'ın reCAPTCHA hizmetinin kullanılması gerekmektedir.