Genel

OSMANİYE POLİSİNDEN KURBAN PAZARINDA HIRSIZLIK VE SAHTE PARA UYARISI

OSMANİYE’de polis, kurban pazar yerindeki besici ve vatandaşları, sahte para, dolandırıcılık ve hırsızlık olaylarına karşı broşür dağıtarak uyardı. Toplum Destekli Polislik Şubesi ekipleri İl Emniyet Müdürü Ahmet Selçuk OKUMUŞ’ un talimatları doğrultusunda vatandaşlarımızın herhangi bir mağduriyet yaşamamaları için bayram öncesinde, kurban satış pazarlarında bilgilendirme çalışması başlattı.


‘112’ ACİL ÇAĞRI MERKEZİNİ ARAMAKTAN ÇEKİNMEYİN’


Fakıuşağı Mahallesi Dereobası köyü yolu üzerinde kurulan kurban şatış pazarında çalışma yapan ekipler, özellikle, sahte para, tırnakçılık, kurban hırsızlığı, yankesicilik ve dolandırıcılık konularına dikkat çekerek, kötü niyetli kişilerin özellikle yoğun ve kalabalık ortamları seçtiklerini belirterek, mağduriyetlerin yaşanmaması için çaba gösterdiklerini ifade ettiler. Hayvan hırsızlığı ve sahte para olaylarına karşı alınacak tedbirlerle ilgili besicilere pratik bilgiler veren görevliler, “Ücretinizi almadan hayvanlarınızı teslim etmeyin.

Şüphelendiğiniz araçların plakasını alın ve satış yaptığınız kişilerin isimlerini ve numaralarını kaydedin. Özellikle akşam vakitlerinde hırsızlık olaylarına karşı duyarlı olun. Yanınızda yada kaldığınız yerde nakit para bulundurmayın. Her türlü şüpheli durumu zaman kaybetmeden 112’yi arayarak polise bildirin. Ekiplerimiz sizlerin güvenliği için sürekli devriye halindeler ve sizler de şüpheli durumlarda bizleri aramaktan çekinmeyin.” diye uyardılar.

SAHTE PARAYA DİKKAT!
Ayrıca, sahte paranın gerçeğinden ayırt edilmesini kolaylaştıran pratik önerilerden bahseden TDP polisleri, alınan banknotların üzerinde kabartma baskı, gizli görüntü, holografik şerit, renk değiştiren şerit, emniyet şeridi ve ışığa tutulduğunda her iki tarafında görülebilen filigranın olup olmadığına dikkat edilmesi gerektiğini vurguladılar. Görevliler, kurban satıcılarını ve kurban alan vatandaşları sahteciliğe karşı uyararak, dağıtılan bilgilendirici broşürleri okumalarını istediler. Kurban pazarında bulunan vatandaşlar yapılan çalışmalardan ve alınan güvenlik tedbirlerden çok memnun olduklarını ifade ederek, emniyet görevlilerine teşekkürlerini ilettiler.

Hasan KILIÇ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik için, Google Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları'na tabi olan Google'ın reCAPTCHA hizmetinin kullanılması gerekmektedir.