Genel

OSMANİYE’DE AHİLİK HAFTASI COŞKUSU

Ahiliğin  kelime olarak kardeş, eli açık, konuksever ve yiğit anlamlarına gelmekte olduğunu belirten OESOB Başkanı Murat YALÇIN, “Ahilik teşkilatı ise; Türkler arasında gelişip yaygınlaşan, sanatta, ticarette, dayanışma ve yardımlaşmayı esas alan sosyo-ekonomik bir kurumdur” dedi.Yalçın: “’Hak ile sabır dileyip, bize gelen bizdendir. Akıl ve ahlak ile çalışıp bizi geçen bizdendir.’ Bu düşünceden hareketle;  Ahilik geleneğini sürdüren Ahilik kültür ve ahlakını devam ettirmeye çalışan tüm esnaf sanatkarımızın Ahilik bayramı kutlu olsun” dedi. Törende Osmaniye’de YILIN AHİSİ seçilen Kadirli Esnafımızdan MUSTAFA KURU’ ya ESOB Başkanı Murat Yalçın tarafından AHİ CÜBBESİ giydirilerek  plaketi sunuldu. İLİN KALFASI seçilen Hasan Can ARSLAN ve İLİN ÇIRAĞI seçilen Ahmet BAHÇECİ ‘ye de  teşekkür paketleri takdim edildi.

34. Ahilik Haftası Osmaniye’de de düzenlenen etkinliklerle coşku ile kutlandı.

Osmaniye Cumhuriyet Meydanında saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın söylenmesi ile başlayan törenin açılış konuşmasını yapan Osmaniye Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Murat YALÇIN şunları söyledi:

 “Sayın Oda Başkanlarım ve Yönetim kurulu üyelerim, Sayın Esnaf Kefalet Kooperatif Başkanlarım, saygıdeğer hanımefendiler,  beyefendiler ve tüm esnaf ve sanatkârım34. ahilik haftası kutlamalarına hoş geldiniz. 

850 yıllık kültüre sahip olan ahiliğin kurucusu Ahi Evranı Veli Asıl Adı Şeyh Mahmut Nasuriddin ‘dir. Doğum tarihi kesin olmamakla beraber büyük bir ihtimalle 1171 yılında bugün İran sınırlarında bulunan Hoy şehrinde doğmuştur. Diğer Horosan erleri gibi Anadoluya göç ederek Konya, Denizli ve Kayseriye yerleşmiş, Kayseri de ve Kırşedir de debbahlık (deri işlemciliği) yapmıştır. Anadolunun çeşitli yerlerini gezdikten sonra Kırşehire yerleşen Ahi Evranı Velinin, ünvanıNimetullah olup Ahiler ona “ Sultan Ahi Evran” derlerdi. Asıl hedefi akıl, Ahlak, Bilim ve Çalışma olan ahiliğin kurucusu ahi evranı veli aynı zamanda 32 meslek dalının da piridir. 1261 yılında vefat etmiştir. Mezarı Kırşehirde Ahi Evran külliyesi içindedir.

Ahilik, kelime olarak kardeş, eli açık, konuksever ve yiğit anlamlarına gelmektedir.

Ahilik teşkilatı ise; Türkler arasında gelişip yaygınlaşan, sanatta, ticarette, dayanışma ve yardımlaşmayı esas alan sosyo-ekonomik bir kurumdur.

Ahilik iş ahlakını savunan sermayeyi ve işçinin alın terini koruyan akıl ahlak bilim ve çalışma prensipleri üzerine kurulan günümüzün kooperatifçilik sendikacılık sosyal güvenlik, kalite ve fiyat kontrol sistemine benzer yönleri olan bir teşkilattır.

                Ayrıca Ahilik, onüçüncüyüzyılda köylere kadar yayılarak, düzenli ve milli bir toplum kurmayı amaç edinen sosyal bir kurum haline gelmiştir. Ahilikte, kalfalıktan ustalığa geçen kişilere, bir törenle şed bağlanırdı. Böylece zanaatçı ve esnaf yoluna giren usta, ahilik felsefesine göre “Eline, Diline, Beline sahip ol. Kalbini, kapını, Alnını açık tut” ilkesine bağlı kalırdı.

Konuşmama Ahi Evranın şu sözleriyle son veriyorum;

Hak ile sabır dileyip bize gelen bizdendir.

İlim, Akıl ve Ahlak ile çalışıp bizi geçen bizdendir.

Tüm Esnaf ve Sanatkârlarımızın Ahilik haftasını kutlar hayırlı işler bol kazançlar diler saygılarımla arz ederim”

OSMANİYE’DE YILIN AHİSİ, İLİN  KALFASI

 VE İLİN ÇIRAĞINA PLAKETLERİ VERİLDİ

 Törende Osmaniye’de yapılan araştırmalar sonunda YILIN AHİSİ seçilen Kadirli Esnafımızdan MUSTAFA KURU’ ya ESOB Başkanı Murat Yalçın tarafından AHİ CÜBBESİ giydirilerek  plaketi sunuldu. İLİN KALFASI seçilen Hasan Can ARSLAN ve İLİN ÇIRAĞI seçilen Ahmet BAHÇECİ ‘ye de  teşekkür paketleri takdim edildi.

Osmaniye Vali Yardımcısı Adem Yılmaz,  Belediye Başkan Vekili Hulusi Akkuş,  Ticaret İl Müdürü Ayhan BOZOK, Birlik Yönetim Kurulu üyeleri, Osmaniye Engelliler Platformu Başkanı Mimar Haydar AKTÜRK, Esnaf Oda Başkanları ve yurttaşların da katıldığı törende Osmaniye Belediyesi Mehteran Takımı ile halk oyunları ekibi de  gösterileri ile renk kattı.  Ahilik konulu fotoğraf sergisinin gezilmesi ile devam eden  Ahilik Haftası kutlama programı, geleneksel Ahilik Pilavı ikramı ile  sona erdi. Hasan KILIÇ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik için, Google Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları'na tabi olan Google'ın reCAPTCHA hizmetinin kullanılması gerekmektedir.