Genel

Osmaniye’de aşılanma oranı da vaka sayısı da yükseldi!

Sağlık Bakanlığı’nca Günlük Koronavirüs Tablosu, “covid19.saglik.gov.tr” adresinden paylaşıldı. Buna göre, Türkiye’de son 24 saatte 356 bin 343 COVID-19 testi yapıldı, 28 bin 678 kişinin testi pozitif çıktı. 217 kişi hayatını kaybetti, iyileşenlerin sayısı ise 29 bin 296 oldu.

18 yaş üstü nüfusta birinci doz aşı uygulananların oranı yüzde 89,31, ikinci doz aşı uygulananların oranı yüzde 78,55 olarak kayda geçti.

Osmaniye’de Koronavirüs aşılanma sayısı da vaka sayısı da yükseldi.

Sağlık Bakanlığı tarafından 01 Kasım tarihi saat 19.00 itibariyle açıklanan verilere göre; Osmaniye, en az iki doz aşı olmuş 18 yaş ve üstü nüfus yüzdesine göre aşılanmada 5. Sıraya yükseldi. Uzun süredir ilk on il arasında yer alan ve son olarak 6. Sırada bulunan Osmaniye, yüzde 82 aşılanma oranı ile 5. Sırada yer aldı. Ülke genelinde tek il olarak kırmızı kategoride yer alan Şanlıurfa ise en az aşı olunan il olarak 1. sırada yer aldı.

Vaka Sayısı Yükseldi

Osmaniye, geçtiğimiz yaz aylarında en az vaka sayısı bakımından birçok kere ilk üç arasında ve hatta birinci sırada yer alırken, sonbahar mevsimi ile birlikte vaka sıyışı yükselişe geçti. Sağlık Bakanlığı’nın 09-15 Ekim tarihlerini kapsayan İllere göre Haftalık Vaka sayısında ise Osmaniye, yüz binde 246,83 ile 40. Sırada yer aldı.

Tedbirler Bırakılmamalı!

Diğer yandan aşılanmanın bulaş riskini ortadan kaldırmadığını belirten uzmanlar, aşının sadece hastalığı daha hafif geçirmede faydalı olduğunu ifade ederek, bulaş riskini azaltmak için maske, mesafe ve hijyen kurallarının titizlikle uygulanmasına devam edilmesi gerektiğine dikkat çekti. Bu arada yine havaların soğuması ile birlikte kapalı ortamların daha çok risk taşıdığı ve bu tür ortamlarda uzun süre kalınmaması ve temastan kaçınılması da belirtildi.

Ali Celal KAYMAK

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik için, Google Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları'na tabi olan Google'ın reCAPTCHA hizmetinin kullanılması gerekmektedir.