Genel

OSMANİYE’DE ENGELLİLER HAFTASI ÇEŞİTLİ ETKİNLİKLERLE KUTLANDI

İl Milli Eğitim Müdürü Aydın ALBAK, Özel Gereksinimli Bireylere eğitim hizmetlerinin her tür ve kademede kaliteli bir şekilde sunulduğu, ilimizdeki bütün özel gereksinimli bireylerin eğitim hizmetlerinden kesintisiz yararlandığına değindi. Menfur saldırı sonucu vefat eden eğitim çalışanı meslektaşımız İbrahim OKTUGAN’ a baş sağlığı mesajını ileten Albak,  şiddetin her türlüsünün karşısında olduklarını yineledi.

Osmaniye’de 10- 16 Mayıs Engelliler Haftası İl Programı ,Tosyalı Özel Eğitim Uygulama okulunda yapıldı.

Özel Gereksinimli Bireylerin yaptığı resim çalışmaları ve öğrenci velilerinin Halk Eğitim Kursları ile ördüğü örgü ürünlerden oluşan serginin açılışı ile başlayan farkındalık programında şehitlerimiz için 1 dakikalık saygı duruşu yapıldı ve İstiklal Marşı hep bir ağızdan gür bir ses ile okundu.

Kürsüye davet edilen Tosyalı Özel Eğitim Uygulama Okulu Müdürü Ömer Faruk HOZULU konuşmasında Özel Gereksinimli Bireylerin bağımsız ve kaliteli bir yaşam kazanmaları için erken yaşta başlayan ve hayat boyu devam eden nitelikli eğitim hizmetlerine vurgu yaptı.

İl Milli Eğitim Müdürü Aydın ALBAK ta konuşmasında , Özel Gereksinimli Bireylere eğitim hizmetlerinin her tür ve kademede kaliteli bir şekilde sunulduğu, ilimizdeki bütün özel gereksinimli bireylerin eğitim hizmetlerinden kesintisiz yararlandığına değindi. Menfur saldırı sonucu vefat eden eğitim çalışanı meslektaşımız İbrahim OKTUGAN’ a baş sağlığı mesajını ileten Albak. , şiddetin her türlüsünün karşısında olduklarını yineledi.

                Tosyalı Özel Eğitim Uygulama Okulunda eğitim gören Hüseyin Said ELMASOĞLU isimli öğrencinin velisi Zeynep ELMASOĞLU konuşmasında doğumdan itibaren yaşadıkları zorlukları ve Tosyalı Özel Eğitim Uygulama Okulu’nda alınan eğitimle Hüseyin’in hayatının olumlu yönde geliştiğinden bahsetti. Nitelikli eğitim ve yönlendirme hizmetleri ile Masa Tenisi Türkiye 3.sü ve Down Sendromu Basketbol Milli takımına seçilmesi akabinde dünya 2.si olan Hüseyin’in engelleri tek tek aştığına değindi.

                Okul öğretmenleri ve özel gereksinimli öğrencilerden oluşan Kaşık oyunu ekibi dans gösterilerini sunarak programa renk kattı. İstikbalimizin mührü İstiklal Marşının 10 kıtasını ezbere okuyan özel gereksinimli öğrencimiz Afife KARA,  milli duygularımızı coştururken 1. ve 2. Sınıf seviyelerindeki küçük yaş grubu özel gereksinimli öğrenciler dans gösterilerini sunarak erken yaşta edindikleri becerileri sergilediler.

              Osmaniye Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğü’ne bağlı polislerimiz farkındalık programında “Engellerin Farkındayız Her Zaman Yanınızdayız” pankartları ile desteklerini gösterdiler.

Kaynaştırma/Bütünleştirme Uygulamaları kapsamında toplumsal anlamda beraber olunduğu mesajını veren “Üsküdar’a Gider İken” isimli gösteriyi Fatih İlkokulunda eğitim gören öğrenciler ile Tosyalı Özel Eğitim Uygulama Okulu öğrencileri beraber sundular.

Tarih sahnesine damga vurmuş Türk Devletlerinin bayraklarının sergilendiği gösterile ile devam eden etkinlikte Şanlı Türk bayrağımız gurur ile sallandı.

Programın devamında Osmaniye Özel Eğitim Uygulama Okulu öğrencileri yöresel kıyafetler ile folklor çalışmalarını sundular.

Programın son gösterisi “Senden Daha Güzel” isimli şarkı eşliğinde öğretmenlerin öğrencileri ile el ele gösteri alanına gelmesi ile oldu.

Ödül Töreni ve hediyelerin dağıtılmasının ardından Osmaniye Abdurrahman Keskiner Güzel Sanatlar Lisesi öğretmenleri ve öğrencilerinin müzik dinletisi ile program son buldu.

                İl Milli Eğitim Müdürlüğü koordinesinde gerçekleşen farkındalık programına  okul müdürleri ve öğretmenleri, Osmaniye İl Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğü, Osmaniye Belediyesi Engelliler Destek Birimi, Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi Engelliler Destek Birimi, Türk Kızılay Osmaniye Şubesi, Osmaniye Engelliler Platformu ve dernek üyeleri, velilerimiz ve öğrencilerimiz katıldı. Katkı ve katılım sağlayan bütün paydaşlarımıza teşekkür ederiz.

                İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak Özel Gereksinimli Bireylerin her zaman yanındayız. Osmaniye MEM

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik için, Google Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları'na tabi olan Google'ın reCAPTCHA hizmetinin kullanılması gerekmektedir.