Genel

OSMANİYE’DE İSTİHDAM GARANTİLİ KURS

Osmaniye İŞKUR İl Müdürlüğü ile Ertürk Tekstil firması arasında yapılan Mesleki Eğitim Kursu protokolü kapsamında 15 kişilik Dokuma Konfeksiyon Makineci mesleğinde kurs başlatıldı.

Konuyla ilgili yapılan açıklamaya göre, 17.08.2021 tarihinde başlayıp 5.11.2021 tarihinde bitecek olan kurs % 50 istihdam garantili. Kursu başarı ile tamamlayan kişiler firma bünyesinde istihdam edilecekler.

Kurs süresi boyunca kursiyerlerin iş kazası ve meslek hastalığı sigorta primleri İŞKUR tarafından karşılanacak ve kursiyerlere devam ettikleri her birfiil  gün için 108.68 tl ödeme yapılacak.

İstihdamda sürekliliğin sağlanmasına katkı sunan mesleki eğitim kursları sayesinde kursiyerler pratik olarak işi iş başında öğrenirken, işverenler de işe alacakları kişileri kurs süresi boyunca iş başında gözlemleme imkanına kavuşmuş olmaktadırlar.

TEKSTİL TEKNOLOJİSİNİN ÖNEMİ

Tekstil Teknolojisi alanı; iplik üretim teknolojisi, dokuma desinatörlüğü, dokuma operatörlüğü, dokusuz yüzeyler, endüstriyel yuvarlak örme, endüstriyel düz örme, endüstriyel çorap örme, tekstil boyacılığı, tekstil baskı ve desenciliği, tekstil bitim işlemleri (apre) ve tekstil laborantlığı dallarının yeterliklerini kazandırmaya yönelik eğitim ve öğretim verilen alandır. Tekstil sektörü, iplikten kumaşa kadar geniş ve güçlü bir üretim yelpazesi ve kapasitesine sahiptir.

 İplik üretimi, dokuma, örme ve dokusuz kumaş üretimi, boyama, baskı, apre gibi kumaşı renklendirme ile özelliklerini geliştirme ve test işlemlerini yapan meslek dalıdır. Tekstil teknolojisi sanayi, küresel düzeyde hızla değişen pazar ve rekabet koşulları nedeni ile sürekli ve dinamik bir gelişim içerisindedir.

Bu özellikleri nedeni ile tekstil teknolojisi sanayi, stratejik bir sanayi olarak ülkelerin yakın ilgisini çekmekte ve bu sektör için devletler tarafından özel düzenlemeler yapılmaktadır.

Teknolojik gelişmeleri üretime hızla yansıtan Türk tekstil sanayisi ülkemizde hızla gelişmiştir. Bu gelişme son yıllardaki özel sektör yatırımları ile büyük önem kazanmış ve Türk Tekstil Sanayisi dünya ülkeleri arasında önemli sıralarda yer almaktadır.

Tekstil alanı, yüksek ihracat performans ve potansiyeli ile ülkemizin dünyaya açılan penceresidir. Ülkemizde Tekirdağ gibi illerimizde tekstil sektörü yoğunlaşmıştır.

Tekstil sektörü hem ülke ekonomisine katkı sağlamakta hem de istihdam alanı yaratmaktadır. Tekstil sektörünün bugünkü konumunu daha da güçlendirerek sürdürebilmesi için, nitelikli iş gücü alanında gelişim göstermeyi ilke edinmesi ile sektörümüz hedeflediğimiz seviyelere ulaşmış olacaktır.

TEKSTİL LABORANTLIĞI DALI

 Tekstil materyallerinin hammaddeden alıp tekstil kullanıcısına varıncaya kadar gerekli tüm fiziksel-kimyasal ve analitik test metotları, standartlar ve kalite kontrol konusunda yeterlilik kazandırmaya yönelik eğitim ve öğretim verilen daldır.

Tekstil Teknolojisi alanında tekstil laborantı mesleğinin yeterliliklerine sahip meslek elemanları yetiştirmek amaçlanmaktadır. Tekstil Laborantı / Tekstil Kalite Kontrol Teknisyenleri kamu kuruluşları ile özel sektöre ait iş yerlerinde çalışabilirler.

Tekstil fabrikalarının herhangi bir bölümünde (iplik, dokuma, örme, boya, baskı, terbiye, konfeksiyon, kalite-kontrol laboratuvarı) ve test laboratuvarlarında çalışabilecekleri gibi kendi atölyelerini ve işyerlerini de açabilirler.

Ülke ekonomisinde önemli bir yer tutan ülkemizin gelişmiş bir sanayi dalı olan tekstil sektöründe, meslek elemanlarının iş bulma olanakları oldukça yüksektir.

https://tekirdageml.meb.k12.tr/

Hasan KILIÇ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik için, Google Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları'na tabi olan Google'ın reCAPTCHA hizmetinin kullanılması gerekmektedir.