Genel

Osmaniye’de Su Kaynaklarının Balıklandırılması Projesi hayata geçirildi

Osmaniye’de Su Kaynaklarının Balıklandırılması Projesi kapsamında, Aslantaş ve Kalecik Barajlarınatoplam 200 bin sazan balığı yavrusu bırakıldı.

Osmaniye İl Tarım ve Orman Müdürü Recep Bulut, “Bakanlığımız tarafından; su kaynaklarındaki nesli tehlike ve baskı altında olan türlerin desteklenmesi, farklı nedenlerle zarar gören su ürünleri stoklarının takviyesi, bilimsel temele ve metotlara dayalı balıklandırma amacıyla Su Kaynaklarının Balıklandırılması Projesi uygulanmaktadır. 2021 yılı Ek Balıklandırma Programı çerçevesinde; Adana Tarım ve Orman Müdürlüğü Üretim İstasyonu’ndan temin edilen pullu sazan balığı yavruları, Aslantaş barajına 132.000 ve Kalecik barajına 68.000 olmak üzere toplamda 200.000 adet göl ve göletlerimize bırakıldı” dedi.

İl Müdürü Recep Bulut, suya bırakılan balıkların bölge köylerdeki balıkçılar ve ilçelerimiz balıkçılığının gelişmesi açısından önemli bir adım olduğunu belirterek, ilimize hayırlı olmasını temenni etti. Bulut, “İlçelerimizde yapılan çalışma ile göl ve göletlerin balık popülasyonlarının desteklenmesini, göl ekosisteminin canlı tutulmasını ve yöre halkının göl ve göletlerden istifade etmesi hedeflenmektedir. Beklenen faydanın üst düzeyde alınabilmesi için; balıkların korunması ve sürdürülebilir avcılığa bağlı olduğundan bırakılan bu yavruların en az bir kez üreme şansı verilmesine imkân tanınmalıdır” dedi.

Bu arada yapılan Balıklandırma faaliyeti  yöre halkı tarafından da ilgi ve memnuniyetle karşılandı.

Ali Celal KAYMAK

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik için, Google Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları'na tabi olan Google'ın reCAPTCHA hizmetinin kullanılması gerekmektedir.