Genel

OSMANİYE’Lİ SARIOĞLU, TEKVANDODA TÜRKİYE 3. OLARAK YÜZÜMÜZÜ GÜLDÜRDÜ

Ümitler Türkiye Taekwondo Şampiyonasında  Osmaniye’li 87 kg Sporcumuz Ahmet Efe Sarıoğlu Türkiye 3.sü oldu. Başarılı sonucu sosyal medyada paylaşan Ak Parti Osmaniye Milletvekili İsmail Kaya, ilimizde ilk defa Ümitler katagorisinde madalya alan sporcumuzu başarılarının devamı dileğiyle kutluyorum” dedi,

 Konuyla ilgili bir açıklama yapan Ak Parti Osmaniye Milletvekili İsmail Kaya şunları söyledi: “Osmaniye’li kardeşimiz, Tekvando sporcumuz Türkiye 3.sü oldu.

28 Temmuz -02 Ağustos 2021 Tarihleri arasında Ankara da yapılan Ümitler Türkiye Taekwondo Şampiyonasında 87 kg Sporcumuz Ahmet Efe Sarıoğlu Türkiye 3.sü olmuştur,ilimizde ilk defa Ümitler katagorisinde madalya alan sporcumuz,21-24 Ağustos 2021 Tarihinde Estonya da yapılacak olan Avrupa ümitler Avrupa şampiyonası seçmesi, 03 Ağustos 2021 Tarihinde Ankara da yapılacak olup,Avrupa Ümitler Milli Takım seçmesine girmeye hak kazanmıştır.

Tekvando, çıplak el ve ayakla yapılan, Kore kökenli bir uzak doğu savunma sanatı ve sporudur. Yaklaşık 600’lü yıllarda ortaya çıkan ve birbirinden ayrı iki sistem olan “Ayak Sistemi” ile “Yumruk metodu” zamanla bir araya getirilerek tekvando ortaya çıkmıştır. (Vikipedi)

Taekwondo öncelikle ruh ve beden sağlığı için yapılan bir “Savunma Sporu”dur, Mücadele Sporudur.

Sporcuda; Saygı, Özgüven, Cesaret, Sabır, Çalışma, Azim, Kararlılık, Ani Karar Verme, Hazır Bulunuşluluk ve Dinç Kalmak gibi kavramlar ister. Bunlar, sporcuda zamanla gelişen özellikler/kazanımlardır.

Taekwondo’da rakibe zarar vermek için değil; rakipten puan alabilmek, puan üstünlüğü elde edebilmek için kontrollü-mantıklı-doğru el ve ayak vuruşları yapılır.  (Mesela futbolcularda, futbol topuna; zarar vermek, patlatmak amacıyla vurmazlar. Ama topun ilerlemesi hedefe ulaşması için mantıklı ve doğru vuruşlar gerekmektedir.

  • Türkiye’nin Kadınlarda Taekwondo’da ilk Dünya Şampiyonu Kimdir ?

Kadınlarda İlk Dünya Şampiyonumuz : Sayın “Tennur YERLİSU” dur.

  • Türkiye’nin Erkeklerde Taekwondo’da ilk Dünya Şampiyonu Kimdir ?

Erkeklerde İlk Dünya Şampiyonumuz : Sayın “Yılmaz HELVACIOĞLU” dur.

  • Türkiye’nin  Taekwondo’da ilk Olimpiyat Şampiyonu Kimdir ?

İlk Olimpiyat Şampiyonumuz : Sayın “Servet TAZEGÜL” dür.

Hasan KILIÇ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik için, Google Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları'na tabi olan Google'ın reCAPTCHA hizmetinin kullanılması gerekmektedir.