Genel

REKTÖR PROF. DR. UZUN: CUMHURİYETİN BİZLER İÇİN ÇOK BÜYÜK ÖNEMİ VAR”

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın 98.yıl dönümü nedeniyle Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi  Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü tarafından  “98. Yılında Cumhuriyeti Anlamak” başlıklı panel düzenlendi. 

15 Temmuz Şehitler Amfisi’nde düzenlenen “98. Yılında Cumhuriyeti Anlamak” başlıklı panele başta Üniversite Rektörü Prof. Dr. Turgay Uzun olmak üzere Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Alpaslan Dayangaç, Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Eyüp Tel, Tarih Bölümü Bölüm Başkanı Doç. Dr. Ayşe Atıcı Arayancan, Bölüm Başkan Yardımcısı Dr. Öğretim Üyesi Muhammed Fazıl Himmetoğlu, Tarih Bölümü Dr. Öğretim Üyesi Aysel Erdoğan, Tarih Bölümü Araştırma Görevlileri, Üniversite akademik ve idari personeli ile çok sayıda Üniversite öğrencisi katıldı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan panelin açılış konuşmasını Rektör Prof. Dr. Turgay Uzun yaptı. 

Cumhuriyeti bize emanet eden, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasında büyük emekleri olan, başta Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm şehitlerimizi, gazilerimizi saygı ve minnet ile anarak sözlerine başlayan Rektör Prof. Dr. Turgay Uzun, “Cumhuriyetin bizler için çok büyük bir önemi var. Cumhuriyet Türkiye’de modernleşmeyi, yenileşmeyi, ilerlemeyi ifade ediyor felsefi açıdan. Toplumsal temeli çok güçlü bir anlayışı ifade ediyor. Bu nedenle Türkiye’nin toplumsal yapısı Cumhuriyetle iç içe ve o nedenle Cumhuriyete yönelik bizim bağımsızlığımıza yönelik, devletin birliği ve bütünlüğüne yönelik bütün faaliyetlerde asıl hedef olarak Cumhuriyet alınıyor. Biz Cumhuriyete ne kadar sarılırsak, Cumhuriyetimizi ne kadar savunursak aynı zamanda devletimizin birliğini, bütünlüğünü ve devamlılığını da savunmuş oluyoruz.” diyerek programa katılan panelistlere teşekkür etti.

Açılış konuşmasından sonra panelin oturum yöneticiliğini Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Şenay Atam yaptı. Panelde Kilis 7 Aralık Üniversitesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Meral Kuzgun “Atatürk’ün Fikir Dünyasında Cumhuriyet” başlıklı sunum yaparken OKÜ Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ümmügülsüm Candeğer “Milli Bayram Olgusu ve Cumhuriyet” OKÜ Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ebru Güher ise “Cumhuriyet ve Kadın” başlıklı sunumlar yaptı.

Panelin sonunda Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Alpaslan Dayangaç, Kilis 7 Aralık Üniversitesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Meral Kuzgun ve Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Şenay Atam’a;  Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Eyüp Tel ise OKÜ Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ümmügülsüm Candeğer ile OKÜ Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ebru Güher’e günün anısına teşekkür belgesi takdim etti.

Hasan KILIÇ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik için, Google Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları'na tabi olan Google'ın reCAPTCHA hizmetinin kullanılması gerekmektedir.