Genel

SICAKTAN BUNALDI, BUZDOLABINA GİRDİ

Aşırı sıcaktan bunalan Veysel Topal çareyi günde 5 kez buzdolabına girmekte bulurken, Adem Uslu ile Adem Kurt isimli fırın işçileri de günde 3 defa soğuk su ile duş alarak kendilerini soğutuyorlar. İşçiler: Akşama kadar terden sırılsıklam oluyoruz. Dolayısıyla günde 3 kez kıyafet değiştirmek zorunda kalıyoruz Kirli çamaşırlar da dağ gibi birikti. Laf aramızda evdeki hanımlar da her gün çamaşır yıkamaktan bıktı usandı doğrusu” şeklinde konuşuyorlar.

Osmaniye’de aşırı sıcaklardan bunalan vatandaşlar, ilginç serinleme yöntemine başvuruyorlar. Bazıları hortum suyu ile serinlemeye çalışırken, bazıları da klimalı ortamları tercih ediyor. Bu arada şehirde işi olanlar akşamları Zorkun’a sefer yapan Birlik Taksi ve Gedik minübüslerine kendilerini atınca “Aman gözünü seveyim usta, şu klimayı açta biraz serinleyelim” diyorlar.

Aşırı sıcaklardan bunalan vatandaşlardan birisi de Yeni Çukurova Fırınında tezgahtar olarak çalışan Veysel Topal. Havanın sıcaklığına bir de fırının sıcaklığı eklenince 55-60 dereceyi bulan sıcaktan iyice bunalan 48  yaşındaki Veysel Topal, çareyi buzdolabına girmekte bulmuş. Aşırı sıcağın iş durumunu da olumsuz etkilediğini belirten Veysel Topal, ancak buzdolabına girerek serinleyebildiğini söylüyor. Günde 3-5 kez buzdolabına girdiğini ve içinden hiç çıkası gelmediğini hatta işi olmasa da kestiresi (uyuyası ) geldiğini belirten Veysel Usta, “Bu sıcaklarda doğrusu bazen ne yapacağımızı şaşırıyor ve inanın insanın işte yapası da gelmiyor. Sıcaktan bunalan İnsanın her şeye eyvallah deyip, Kendini dağlara ve yaylalara vurası geliyor. Yani sıcaklar sizin anlayacağınız insanı psikolojik olarak etkilerken, iş verimini de düşürüyor. Vücut direncimin kırılmaması adına haftanın 3 günü de akşamları Burnaza gidiyor, deniz suyunda serinlemeye çalışıyorum. Yüce Allah, bu sıcaklarda tarlada ve fırın karşısında çalışan kardeşlerimizin yardımcısı olsun” diyor.

SERİNLEMEK İÇİN GÜNDE 3 DEFA SOĞUK DUŞUN ALTINA GİRİYORLAR

Fırının pişirici ustası Adem Uslu ile hamurker Adem Kurt ta, Osmaniye’de yıllardır ilk kez böylesine sıcak bir ortamda çalışmak zorunda kaldıklarını belirterek; ”Serinlemek için sabah, öğle ve akşam olmak üzere 3 kez soğuk su ile duş almak zorunda kalıyoruz . Niye soğuk su derseniz sıcaktan adeta fırın gibi kızan vücudumuzu ancak buz gibi soğuk su ile soğutabiliyoruz . Çünkü akşama kadar terden sırılsıklam oluyoruz. Dolayısıyla günde 3 kez kıyafet değiştirmek zorunda kalıyoruz. Kirli çamaşırlar da dağ gibi birikti. Laf aramızda evdeki hanımlar da her gün çamaşır yıkamaktan bıktı usandı doğrusu” şeklinde konuşuyorlar. Hasan KILIÇ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik için, Google Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları'na tabi olan Google'ın reCAPTCHA hizmetinin kullanılması gerekmektedir.