Genel

Şiir Yarışması’na katılanlar ödüllerini düzenlenen törenle aldı

Osmaniye Ozanlar, Şairler ve Yazarlar Derneği (OŞYAD) organizasyonu ile bu yıl 24.’sü düzenlenen Ekmek Ödüllü Şiir Yarışması’nın ödülleri dağıtıldı. Yarışmaya katılanlar ödüllerini düzenlenen törenle aldı.

Osmaniye’de Kıbrıs Şehidi Albay Halil İbrahim Karaoğlanoğlu Parkı’nda düzenlenen ödül dağıtım programı, ozanların bağlamaları eşliğinde türkülerini yorumlaması ile başladı. Ödül töreni öncesinde Ozan Duranoğlu, Hatice Abul, Nurdoğan Çolakkadı ve Nursel Seçer, türküleri ile izleyicilere duygulu anlar yaşattı.

Törene gelen şairlerin şiirlerini okumasının ardından, saat 17.00’de ödül dağıtım programı başladı. OŞYAD Başkanı Mustafa Bardak, törene katılanlara teşekkür ettikten sonra yaptığı konuşmada, 24 yıldır aralıksız olarak düzenlenen yarışma ile ilgili bilgi verdi. Bardak konuşmasında; 24 yıldır düzenledikleri Ekmek Ödüllü Şiir Yarışması’na katılan tüm katılımcılara; ekmek, kalem, kitap, katılım belgesi ile birlikte ilk üç dereceye girenlere kristal kupa, ayrıca Osmaniye’nin kültür ve sanatına katkıda bulunan kişilerin anılarını yaşatma adına ise özel ödüller verdiklerini söyledi.

24. Ekmek Ödüllü Şiir Yarışması’na bu yıl 14 ilden katılım gerçekleştiğini vurgulayan OŞYAD Başkanı Mustafa Bardak, yarışmanın gerçekleşmesinde katkılarını esirgemeyen Kültür ve Turizm Bakanlığı başta olmak üzere, Osmaniye Belediyesi ve diğer kültür-sanat destekçilerine teşekkür ederek belge takdim etti.

Bu yılki katılımla birlikte 24 yıllık süre içerisinde katılımcı sayısının 4 bin 27 kişiye yükseldiğini belirten Bardak, seçici kurul üyelerinin değerlendirmeleri ve puan verme koşullarını da anlattı. Seçici kurulun bireysel olarak değerlendirmeleri sonucu dereceye girenlerin puan durumlarına göre belli olduğu belirtildi.

Seçici kurulda görev alan OKÜ Fen Edebiyat Fakültesinden Öğretim Görevlisi Dr. Ali Doğaner, Eğitimci-Şair M. Ünal Besen, Eğitimci-Şair-Yazar Selahattin Ölmez, Eğitimci-Şair Mahmut Eynallı’ya teşekkür belgesi veren Bardak, 5. Jüri üyesinin de kendisi olduğunu söyledi.

Yarışmada dereceye girenlerin ödülleri verilmeden önce, törene gelenler önce şiirlerini okudu sonrasında da ödülleri takdim edildi.

Ekmek Ödüllü 24. Şiir Yarışması’na katılan şiirlerin değerlendirilmesi sonunda; Yaşar Kemal anısına özel ödülü Balıkesir’den Öz Ali Yılmaz, Yarışmayı 24 yıldır aralıksız olarak gerçekleştiren Mustafa Bardak özel ödülü Adana’dan Zahide Eskici, Gazeteci-Şair Hüseyin Ünaldı anısına özel ödül Ankara’dan Hatice Abul, Gazeteciler Cemiyeti eski Başkanı Gökhan Erkmen anısına özel ödül Erzin/Hatay’dan İbrahim Çevlik, Dernek kurucu üyelerinden Münevver Kara anısına özel ödül Bismil/Diyarbakır’dan Servan Erdinç, Gazeteci Ali Rıza Karadağ anısına özel ödül Eskişehir’den Engin Kükrer, Matbaacı Remzi Çakmak anısına özel ödül Adana’dan Hülya Çapar, Ressam Müzisyen Şair Mustafa Dinletir anısına özel ödül Osmaniye’den Ali Köşker, Şair A. Neşet Dinçer anısına özel ödül Osmaniye’den Mustafa Yeydem, Eğitimci-Şair S. Sefa Yazar anısına özel ödül Hatay/Hassa’dan Pınar Açık, Eğitimci-Şair Süleyman Yurtsever anısına özel ödül Osmaniye’den Ali Görmüş, Gazeteci Ahmet Birgül anısına özel ödül Tuzla/İstanbul’dan Ersin Aydın, Şair-Yazar Ahmet Borazan anısına özel ödül Osmaniye’den Bülent Durna, Gazeteci M. Cemal Şenadam anısına özel ödül Osmaniye’den İ. Şadi Çenet ve Şair-Yazar Yüksel Öktem anısına özel ödül ise Adana/Yumurtalık’tan Sabahattin Eskindağ’a verildi.

Yarışma sonunda Ben Anadoluyum şiiri ile birinci olan Karaman’dan Hikmet Elitaş, Ahval-ı Beyan isimli şiiri ile ikinci olan Karaman’dan İbrahim Şaşma ve Kahramanlık Destanı isimli şiiri ile üçüncü olan Samsun’dan Orhan Köker’e kristal kupa ile çeşitli hediyeler verildi.

24. Ekmek Ödüllü Şiir Yarışması ödül dağıtım törenine; Osmaniye Belediye Başkan Vekili Mehmet Hulusi Akkuş, İl Kültür ve Turizm Müdürü Burhan Torun, Osmaniye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı İsrafil Avcı, AK Parti İl Başkanı Seydi Gülsoy, CHP İl Başkanı Mehmet Aşık, Gelecek Partisi Kadın Kolları Başkanı Döne Köse, Osmaniye Sevdalıları Derneği Başkanı Ali Karayiğit, Balkan Türkleri Federasyonu Osmaniye İl Başkanı Ahmet Kara, Engelliler Platformu Başkanı Haydar Aktürk, Türkistan Kültür ve Sanat Derneği Başkanı Ferhat Er, Yörükler Derneği Başkanı Bestami Erdem, Gazeteciler, OŞYAD üyeleri ile şair ve yazarlar katıldı.

Yarışmada dereceye girenlerin ödülleri, sahiplerine katılımcılar tarafından takdim edilirken, program toplu fotoğraf çekilmesi ile sona erdi. Ayrıca şiir yarışmasında ödül alanlara ertesi gün gezi düzenlenerek Osmaniye’nin tanıtımı yapıldı.

(OŞYAD BASIN)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik için, Google Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları'na tabi olan Google'ın reCAPTCHA hizmetinin kullanılması gerekmektedir.