Genel

SİZLERLE NE KADAR GURUR DUYSAK AZDIR

19 Eylül Gaziler Günü, tüm yurtta olduğu gibi Osmaniye’de de düzenlenen törenle kutlandı. Devlet Bahçeli Meydanındaki Atatürk Anıtı önünde düzenlenen törene; Vali Dr. Erdinç Yılmaz, Garnizon Komutan Vekili Piyade Yarbay Şahin Canseven, Belediye Başkanı Kadir Kara, Cumhuriyet Başsavcısı Vekili Murat Karabulut, Vali Yardımcısı Adem Yılmaz, İl Jandarma Komutan Vekili Albay İlkay Gül, İl Emniyet Müdürü Ahmet Selçuk Okumuş, kamu kurum ve kuruluşları il müdürleri, sivil toplum kuruluşları temsilcileri, siyasi parti temsilcileri, şehitlerimizin aileleri ile gazilerimiz ve yakınları katıldı.

       Atatürk Anıtına Valilik, Garnizon Komutanlığı, Belediye Başkanlığı, Türkiye Muharip Gaziler Derneği Osmaniye Şubesi, Türkiye Harp Malulü Gaziler, Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Osmaniye Şubesi, Osmaniye Şehit Polis Aileleri ve Gazileri Yardımlaşma Derneği, Türkiye Emekli Astsubaylar Derneği Osmaniye Şubesinin çelenklerinin sunulmasının ardından saygı duruşunda bulunularak, İstiklal Marşımız okundu.

Törende, günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Türkiye Muharip Gaziler Derneği Osmaniye Şube Başkanı Ali Kurt yaptı. Dernek Başkanı Kurt, “19 Eylül Gaziler Günü, bedeli canla ve kanla ödenmiş bu toprakların vatan olmasında ve Devletimizin bekası uğrunda canlarını adayanların gurur ve şerefle hatırlandığı ve anıldığı bir gündür. 19 Eylül Gaziler Günü; Kurtuluş Savaşında, Kore’de, Kıbrıs’ta savaşan muharip gaziler ile Türkiye Cumhuriyeti rejimi, üniter yapısı ve toprak bütünlüğü uğrunda vatan hainlerine, terör örgütlerine karşı kahramanca mücadele eden asker, polis, güvenlik korucuları ve 15 Temmuz’da meydana gelen hain darbe girişiminde vücutlarını siper eden tüm malul gazilere şeref günüdür.”diye konuştu.

        Törenin devamında, Vali Dr. Erdinç Yılmaz şeref defterini imzaladı. Vali Yılmaz yaptığı konuşmada, “Bugün, bu güzel vatan topraklarında özgürce, huzur ve refah içerisinde yaşıyorsak, bunu; vatanını canından kutsal sayan, haklarını hiçbir zaman ödeyemeyeceğimiz, övgünün en güzelini, saygının en yücesini hak eden aziz şehitlerimize ve kahraman gazilerimize borçluyuz. Çünkü onlar; Sakarya’da destan yazan, Çanakkale’de ayağındaki bez parçasına inat, vatan müdafaasından asla taviz vermeyen, Kurtuluş Savaşı’nda Kuva-i Milliye ruhuyla milletçe birlik ve beraberlik içerisinde kenetlenerek, bedenlerini düşmana siper eden yiğitlerdir. Çünkü onlar; hayatları pahasına vatana can suyu verenlerdir. Kahraman gazilerimiz; Biliyoruz ki, omzunuzda gururla taşıdığınız şanlı madalyalar, şu an basmakta olduğumuz bu toprakların her bir karışı uğruna verdiğiniz kahramanlığın sembolleridir. Biliyoruz ki, mavi göklerin özgürlük meşalesi olan Şanlı Al Bayrağımız sizlerin sayesinde ebediyen dalgalanmaktadır. Biliyoruz ki, göğsünüzdeki millet aşkıyla cesurca mücadele edip, vatanımıza alçakları uğratmadınız. Sizlerle ne kadar gurur duysak azdır. Şairin de şu mısralarla ifade ettiği gibi;

Vatan sevdasıyla cepheye koşan,
Kurşunla yoğrulup, mayınla pişen,
Ulu çınar gibi devrilip düşen,
Kahraman Gazilerimiz!

Sizler Koca Seyit, sizler bir vatan,
Sizler bir bayrak gökte dalgalanan,
Her biri bir yıldız semayı tutan,
Sizler bu milletin cesur evlatlarısınız.

O gün; düşman namlusundan çıkan şarapnel parçasını engelleyen bir saat, bu vatan topraklarının tarihini değiştirdi. Albay Mustafa Kemal’in sol göğsüydü hedef… Namludan çıkan kurşun kalbine isabet etti, işte o an sarsıldı Albay, yaralandığını düşündü, eliyle göğsünü yokladı, kan akmıyordu. Kurşun Gazi’nin saatine denk gelmişti, yaşıyordu. Yüce Allah Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, Türk Milleti’ne bağışlamıştı. Conkbayırı Gelibolu’da amansız bir mücadeleyle, Türk’ün boğazlardaki zaferini müjdeleyen Şanlı Gazi’nin, bugüne kadar duyulmayan adı tarih boyunca asla unutulmayacaktı. Kıymetli Hemşehrilerim; Bu ülke zor şartlar altında kurtarıldı, çok iyi kıymetini bilmek zorundayız. Bizlere düşen görevse; vatanseverlikleriyle gururlandığımız, unutulmaz hizmetleriyle örnek aldığımız gazilerimiz ve şehitlerimizin bizlere emaneti olan bu cennet vatanı korumak, milli birlik ve beraberliğimizden taviz vermeden Şanlı Al Bayrağı’mıza sahip çıkmak ve ülkemizi en yükseklere taşıyacak emin adımlarla ilerleyerek; yüreği bayrak aşkıyla çarpan, fikri hür, vicdanı hür, ilim ve irfan sahibi çalışkan nesiller yetiştirmektir. Bu duygu ve düşüncelerle; başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, ebedi yurdumuz olan vatan topraklarımıza sahip çıkmak uğruna, canlarını ve kanlarını feda eden Aziz Şehitlerimizi ve ebediyete göç eden Gazilerimizi, rahmet ve şükranla yad ediyorum. Gözünü hiçbir şeyden sakınmayan, Korkusuz ve Yiğit Gazilerimiz  19 Eylül Gaziler Gününüz Kutlu Olsun!”

        Atatürk Anıtı önünde düzenlenen tören Vali Dr. Erdinç Yılmaz’ın Şeref Defterini imzalamasının ardından sona erdi.

Valilik basın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik için, Google Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları'na tabi olan Google'ın reCAPTCHA hizmetinin kullanılması gerekmektedir.