Genel

SORUNLARINI “AÇIK KAPI”YA ANLATTILAR

Türkiye çapında Valilik ve kaymakamlıklarda hizmete sunulan “Açık Kapı” birimlerince, 4 yılda 5 milyon 747 bin talebin tamamına yakını çözüme kavuşturuldu.


İç İşleri Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, vatandaşların sorunlarının çözülmesi ve taleplerinin karşılanması amacıyla valilik ve kaymakamlıklarda 2017’de Açık Kapı uygulaması başlatıldı.

AÇIK KAPI NEDİR , KİMLER BAŞVURABİLİR?

Dileyen vatandaşlar valiliklerde bulunan açık kapı masasına birebir olarak başvuruda bulunabilir. Ayrıca dileyen vatandaşlar proje için hazırlanan uygulama aracılığı ile de açık kapıya mobil olarak başvuruda bulunabilirler. Bir diğer başvuru şekli ise e-devlet aracılığı ile yapılabilmektedir.

AÇIK KAPI BAŞVURU KAÇ GÜNDE SONUÇLANIR?

Başvurular elektronik sisteme kaydedilmekte ve ilgili birimlere yönlendirilmekte, vatandaşa “Müracaatınızdan dolayı Valilik olarak teşekkür ederiz.” bildirimi ile anında mesajla dönüş yapılmaktadır. 7 iş günü içerisinde talep sonuçlandırılmaktadır.

5 MİLYON 747 BİN 307 BAŞVURU YAPILDI

Ülke genelinde 221 kaymakamlıkta kurulan Açık Kapı birimlerine hizmete başladığı günden bu yana 5 milyon 747 bin 307 başvuru yapıldı.

Başvuruların 5 milyon 733 bin 764’ü çözüme kavuşturulurken çözüme kavuşturulma oranı % 99,76 oldu.

Bu yılın 10 aylık döneminde ise gelen 864 bin 848 başvurunun %99,92’si sonuçlandırıldı.

TEKERLEKLİ SANDALYE DE İSTENDİ,

KÜTÜPHANE KURULMASI DA


Her talebin dinlendiği ve incelendiği Açık Kapı birimlerine gelen başvurular arasında yer alan tekerlekli sandalye, okula kütüphane kurulması, engelli vatandaşın millet bahçesini gezmesi gibi talepler, ilgili birimlerce yerine getirildi.

Çanakkale Valiliği ile AB ve Dış İlişkiler Bürosunca hazırlanan ve Güney Marmara Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen “Herkese Açık Kapı” projesi kapsamında Valilik personeline işaret dili eğitimi verilerek işitme engelli vatandaşların da sorunlarının çözülmesi için adım atıldı.

Hasan KILIÇ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik için, Google Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları'na tabi olan Google'ın reCAPTCHA hizmetinin kullanılması gerekmektedir.