Genel

Tarım ürünlerinin sanayiye ve istihdama katkısı desteklenecek!

Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı kapsamında 14. Etapta Osmaniye’denonline olarak 20 adet proje başvurusu yapıldığı ve 8 adet projenin hibe onayı aldığı bildirildi.

Osmaniye İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından konu ile ilgili yapılan açıklamada; “Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programının amacı: Doğal kaynaklar ve çevrenin korunmasını dikkate alarak, kırsal alanda gelir düzeyinin yükseltilmesi,  tarımsal üretim ve tarıma dayalı sanayi entegrasyonunun sağlanması için küçük ve orta ölçekli işletmelerin desteklenmesi, tarımsal pazarlama alt yapısının geliştirilmesi, gıda güvenliğinin güçlendirilmesi, kırsal alanda alternatif ve gelir kaynaklarının oluşturulması,  yürütülmekte olan kırsal kalkınma çalışmalarının etkinliklerinin artırılması ve kırsal toplumda belirli bir kapasitenin oluşturulması amaçlanmıştır.Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı çerçevesinde yüzde 50 Hibe Destekli Ekonomik Yatırımlar ilimizde 2006 yılından bu yana yürütülmektedir. Bu programın en önemli amacı; tarım ürünlerinin sanayiye entegrasyonu ve istihdama katkısıdır.

Program kapsamında 14. Etapta ilimize online olarak 20 adet proje başvurusu yapılmıştır. İl Değerlendirme Komisyonumuzun yapmış olduğu inceleme neticesinde 8 adet proje hibe onayı için Bakanlığımıza sunulmuş olup, Bakanlığımız bu projelerin hepsine onay vermiştir.

Projelerin konusu: 3 adet Zeytinyağı Fabrikası modernizasyonu, 2 adet Yerfıstığı İşleme Tesisi modernizasyonu, 1 adet Muz Serası, 1 adet Çelik Silo, 1 adet Turp İşleme Tesisi’dir.

Hibe onayı verilen ve hibe sözleşmesi imzalanan 6 adet projeye Bakanlığımız olarak 11.121.779,85 TL hibe ödemesi yapılacaktır.

Uygulanacak projeler yatırımcılarımıza, İlimiz ve Ülkemiz tarımsal ekonomisine hayırlı olsun” denildi.

Ali Celal KAYMAK

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik için, Google Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları'na tabi olan Google'ın reCAPTCHA hizmetinin kullanılması gerekmektedir.