Genel

TÜM CANLILAR AÇISINDAN  ÖNEMLİ BİR ÇALIŞMA

Tarımsal kaynaklı nitratın suda neden olduğu kirlenmenin tespit edilmesi, azaltılması ve önlenmesi amacıyla Tarımsal Kaynaklı nitrat kirliliğine maruz kalabilecek olan İl merkezi ve ilçe merkezinde 20 adet yer üstü ve 17 adet yer altı olmak üzere toplam 37 adet su kaynağı istasyonu belirlenmiş ve buralardan örnekler alınmaktadır.

Osmaniye Tarım ve  Orman İl Müdürlüğünce tüm canlılar  açısından büyük bir önem arz eden bir çalışma yapılıyor.

Konuyla ilgili yapılan açıklama göre, Tarımsal kaynaklı nitratın suda neden olduğu kirlenmenin tespit edilmesi, azaltılması ve önlenmesi amacıyla Tarımsal Kaynaklı nitrat kirliliğine maruz kalabilecek olan İl merkezi ve ilçe merkezinde 20 adet yer üstü ve 17 adet yer altı olmak üzere toplam 37 adet su kaynağı istasyonu belirlenmiş ve buralardan örnekler alınmaktadır.

 Alınan örneklerin öncelikli olarak Sıcaklık, pH, (Çözünmüş Oksijen) DO, ve EC değerleri ölçülmekte olup, aynı zamanda İl Müdürlüğümüz laboratuvarında Nitrat, Orta Fosfat, Toplam Azot ve Toplam Fosfor değerleri ile ilgili ölçümleri yapılarak Bakanlığımız Nitrat Bilgi Sistemine anlık veri girişi yapılmaktadır.

Osmaniye İlimiz ve İlçelerimizde Nitrat hassas bölge bulunmamaktadır. Osmaniye Tarım ve  Orman İl Müdürlüğü

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik için, Google Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları'na tabi olan Google'ın reCAPTCHA hizmetinin kullanılması gerekmektedir.