Genel

VALİ DR. ERDİNÇ YILMAZ, ESNAFIN SORUNLARINI YERİNDE DİNLİYOR

Vali Yılmaz :“Esnaflarımızı ve vatandaşlarımızı ziyaret etmeye devam ediyoruz. Bugün Düziçi İlçemizdeki esnaflarımızı ziyaret ettik. Ziyaretlerimiz sırasında vatandaşlarımızın hatırlarını soruyoruz, bize iletmek istedikleri bir sorun ya da talepleri varsa dinliyoruz” dedi.

Vali Dr. Erdinç Yılmaz, Düziçi İlçemizde Esnaflarımızı Ziyaret Etti

Vali Dr. Erdinç Yılmaz, Düziçi İlçemizde esnaflarımızı ziyaret etti. Ziyarette Düziçi Kaymakamı Turgay İlhan ile Düziçi Belediye Başkanı Alper Öner de yer aldı. Esnaflarımızın ve vatandaşlarımızın hatırlarını sorarak bir süre sohbet eden Vali Yılmaz, esnaflarımıza hayırlı ve bereketli kazançlar diledi.

Ziyareti sırasında vatandaşlarımızla sohbet eden Vali Yılmaz, vatandaşlarımızla bir arada olmaktan mutluluk duyduğunu söyledi. Vali Yılmaz ziyaretinin sonunda yaptığı açıklamada, “Esnaflarımızı ve vatandaşlarımızı ziyaret etmeye devam ediyoruz. Bugün Düziçi İlçemizdeki esnaflarımızı ziyaret ettik. Ziyaretlerimiz sırasında vatandaşlarımızın hatırlarını soruyoruz, bize iletmek istedikleri bir sorun ya da talepleri varsa dinliyoruz. Her zaman vatandaşlarımızın yanındayız.”dedi.

        Vali Yılmaz’ı aralarında görmekten memnuniyet duyan esnaf ve vatandaşlarımız, Vali Yılmaz’a ziyareti için teşekkür ettiler.

Valilik basın

VALİMİZİN ZİYARET ETTİĞİ

DÜZİÇİ İLÇEMİZİ  TANIYALIM

Düziçi, Merkez ilçe ve Kadirli‘den sonra Osmaniye ilinin en büyük üçüncü ilçesidir. Düziçi Ovası‘na kuruludur. Etrafı dağlarla çevrili olan ilçe Osmaniye il merkezine 32 kilometre mesafededir. Bölgede yapılan kazılarda Hititlere ait eserlere rastlanmıştır. İlk defa 8. yüzyılda Harun Reşit‘in uç beyi Faraç Bey tarafından kurulan şehir, 1957 yılında belediye oldu ve 1996’da Osmaniye’ye bağlandı. İlçede Akdeniz iklimi görülmekte, bitki örtüsü olarak makiliklere rastlanmaktadır.Toprak türü olarak Terra rosa görülür Harun Reşit Kalesi, Saman Kalesi, Kurtlar Kalesi, Taş Köprü, Haruniye Kaplıcaları ve Düldül Dağı ilçenin önemli turizm merkezleridir.

TARİHÇE[

Bölgede Hititlere ait eserlere rastlanmıştır.[2] Bu nedenle Düziçi ve çevresinin en eski dönemlerinin Hititlere dayandığı düşünülmektedir.[3]

Bugünkü Düziçi ilk defa 8. yüzyılda Abbasi Halifesi Harun Reşit‘in uç beyi Faraç Bey tafarından kuruldu. Faraç Bey, bölgeye bir kale inşa ederek bu bölgeyi yerleşim yeri ilan etti. Bölgeye 797 yılında Horasan Türkleri iskan ettirilen Düziçi’nin 8.yüzyıldaki adı Şuguru Saimiye olmuştur.[2] 960 yılında şehir, Bizanslıların eline geçti. Sonrasında Hamdaniler tarafından işgal edildi.[3]

Selçuklu Devleti zamanında, Malazgirt Savaşı‘ndan sonra bölge hızla Türkleşmeye başlamıştır. Buraya doğudan gelen Türk boyları yerleştirilmiştir. Büyük Selçuklu’nun zayıflamasının ardından doğu seferine çıkan Anadolu Selçuklu Devleti‘nin kurucusu Süleyman Şah, Düziçi’ni topraklarına katmıştır. Haçlı Seferleri sonrasında ise bölge kısa süreliğine Haçlıların egemenliğine girmiştir.

20. yy başında kısmen Ermeni yerleşimi. MS 5. yy’da yazan Kyrrhos’lu (Kilisli) Theodoret, daha önce imp. Neron onuruna Neroniás olarak adlandırılan kentin kendi çağında Eirenópolis (`barışkent`) olarak söylendiğini belirtir. Arap egemenliği döneminde Harûniya, Haçlılar döneminde Erm/Yun Xaronia kullanılmıştır. Halife Harunürreşid’e (h 786-809) atfedilmesi halk etimolojisidir. Kasabanın ermeni nüfusu 1909 olaylarında katliama uğramış, daha sonra burada Alman Misyonerleri tarafından Ermeni Yetimhanesi kurulmuştu

Anadolu Selçuklu Devleti’nin Moğol istilası sonrasında 1308 yılında yıkılmasıyla Dulkadiroğulları Beyliği’nin eline geçmiştir. İlçe, 1516 yılında Osmanlı Hükümdarı Yavuz Sultan Selim‘in Mısır Seferi‘yle Osmanlı topraklarına katıldı. İdari yapı olarak Maraş Sancağı’na bağlı bir nahiye iken 1878’de Adana’ya bağlanmıştır.I. Dünya Savaşı‘ndan sonra 1919’da Fransız işgaline uğrayan ilçe, Kuvayımilliye‘nin desteği ile 28 Mart 1920’de Fransızları yenmiştir.

Düziçi, Düziçi Ovası‘nın kenarında kurulmuştur. Etrafı dağlar ile çevrilidir. Ovanın bulunduğu yerler hariç dağlık ve engebelidir. Osmaniye’nin en yüksek dağı olan Düldül Dağı[ Düziçi’nde bulunur.

 İlçenin yüzölçümü 595 km²‘dir.[5] En büyük akarsu ilçenin kuzey ve batısındaki sınırı çizen Ceyhan Nehri‘dir. Sabun Çayı ile Kızılca, Deliçay, Bağlama, Üzümlü ve Çamiçi dereleri de ilçeden geçen diğer akarsulardır. İlçenin kuzeybatısında Kadirli, kuzeydoğusunda Andırın, doğusunda Amanos Dağları ve Bahçe, güneybatısında ise Merkez ilçe ile çevrilidir .

Türkiye İstatistik Kurumu’nun güncel adrese dayalı nüfus kayıt sistemi verilerine göre Düziçi’ndeki toplam nüfus yaklaşık 85.499 olarak tespit edilmiştir. 2020 yılında yapılan son nüfus sayımına göre ilçede 42.964 erkek, 42.535 kadın yaşamaktadır. İlçede 4 belde, 25 köy, 41 mahalle bulunmaktadır.

ÖNEMLİ TURİZM MERKEZLERİ

Harun Reşit Kalesi: Düziçi ilçesinin 3 km kuzeydoğusunda Kurtbeyoğlu Mahallesi’nde bulunmaktadır. Kale, Faraç Bey tarafından bölgedeki önemli ticaret yollarını korumak amacıyla 799 yılında yaptırıldı. Askeri açıdan önem taşıyan kale, sırasıyla Bizanslıların, Selçukluların, Memlukların, Mısırların ve Osmanlıların eline geçmiştir. Doğal kayalıklar üzerine inşa edilmiştir.[33]

Haruniye Kaplıcaları: Düziçi ilçesinin 15 km kuzeyinde Kuşçu köyünde, Düldül Dağı eteklerinde yer almaktadır. Termal su; kalsiyum, magnezyum, bikarbonat gibi mineraller içermektedir.[34]

Düldül Dağı: 2448 metre yüksekliği ile Amanos Dağları’nın en yüksek zirvesidir. Dağa üç istasyonlu ve toplam 6 km uzunluğa sahip bir teleferik yapılmaktadır. Teleferik, şehir merkezinden 8 km uzaklıkta olacaktır.[35][36] Proje ile turizm potansiyelinin geliştirilmesi amaçlanmaktadır

https://tr.wikipedia.org/wiki/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik için, Google Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları'na tabi olan Google'ın reCAPTCHA hizmetinin kullanılması gerekmektedir.