Genel

VALİ YILMAZ: “KÜTÜPHAMELER IŞIK SAÇAN  BİLGİ YUVALARIDIR”

     60. Kütüphaneler Haftası, Cebelibereket Kültür Merkezinde düzenlenen programla kutlandı.

Programa Vali Dr. Erdinç Yılmaz, Osmaniye Milletvekili Seydi Gülsoy, 12’nci Komando Tugay ve Garnizon Komutan Vekili Albay Hakan Kocabaş, Belediye Başkan Vekili Hacer Burcu Yüceer, Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Turgay Uzun, İl Jandarma Komutanı Jandarma Kıdemli Albay Halit Gülten, kamu kurum ve kuruluşları il müdürleri, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşları temsilcileri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

      Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşımızın okunması ile başlayan programın açılış konuşmasını İl Kültür ve Turizm Müdürü Burhan Torun yaptı.

Her yıl Mart ayının son haftasının Kütüphaneler Haftası olarak kutlandığını belirten Torun, “Bu yıl 60’ncısını kutladığımız Kütüphaneler Haftasının ana teması ‘Dijital Geleceğin Anahtarı: Yapay Zekâ Temelli Akıllı Kütüphaneler’dir, Kütüphaneler Haftası etkinliklerimizi bir hafta boyunca devam ettireceğiz.

Halk kütüphaneleri sadece kitap okunan ve ders çalışılan alanlar değildir, kütüphanelerimiz aynı zamanda siz değerli öğrencilerimize, çocuklarımıza anaokulundan ortaöğretim düzeyine, ortaöğretim düzeyinden üniversiteye kadar her türlü yapay zeka, sinevizyon gösterilerinin yapıldığı, şairlerin, yazarların okuyucuları ile buluştuğu mekanlarımızdır. 2022 yılında 147 Bin 740 olan kitap sayımız 2023 yılında 157 Bin 559’a yükselmiştir. Kitap ve kütüphanenin hayatımızda daha çok yer alması temennisiyle sizleri saygı ve sevgiyle selamlıyorum.”dedi.

        Programın devamında konuşan Vali Dr. Erdinç Yılmaz, “Kütüphaneler Haftasının 60’ıncısı kutlamanın mutluluğu içindeyiz. Her biri en kıymetli, en nadide kitap ve eserle dopdolu olan kütüphanelerimiz her türlü araştırmaya imkân sunan birer bilgi yuvalarıdır.

Bu anlamlı günün amacı, geleceğimiz olan çocuklarımızın okuma alışkanlığını geliştirmek, kitap sevgisini aşılamak, onları geleceğe ilim ve irfan sahibi, milletine faydalı genç nesiller olarak yetiştirmektir. Çünkü kitaplar; evlatlarımızın duygusal, bilişsel, ruhsal ve sosyal gelişimleri için dünyayı öğrendiği pencerelerdir. Erken yaşta kitaplarla tanışmaları dil becerilerini ve kelime haznelerini geliştirecektir. Nesiller boyunca okumaya ve eğitime önem veren Türk Milleti, bu özelliğini atalarından almıştır.

Kalkınmanın, refah seviyesinin, zenginliğin kendi vücut iklimimizde başlaması, huzurun ve mutluluğun kaynağı okumak, anlamak, tefekkür etmek, akıl etmek ve hikmet sahibi olmaktan geçiyor. “Hayatta en hakiki mürşit ilim” bilinciyle Kaleler Şehri Osmaniye’mizde tüm evlatlarımızı kitapla buluşturma gayreti içerisinde çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

Hedefimiz, Osmaniye’mizde dört bir yanındaki gençlerimizin bilgiye dilediği gibi ulaşmasını sağlamaktır. Çünkü biliyoruz ki: Türk’ün Asrı Türkiye Yüzyılının inşasını da ancak çok çalışarak, çok okuyarak, bilgi sahibi olarak gerçekleştirebiliriz.

Bu duygu ve düşüncelerle, başta kütüphanecilerimiz olmak üzere, Osmaniyeli kitapsever hemşehrilerimin Kütüphaneler Haftası’nı kutluyor, bu haftanın İlimizde ve Ülkemizde kitap okuma alışkanlığına, bilgiye ve öğrenmeye olan ilginin daha da artmasını temenni ediyor, sizleri sevgi ve saygıyla selamlıyorum. ”diye konuştu.

        Açılış konuşmalarının ardından Özel Öykü Anaokulu öğrenci drama gösterilerini, Sosyal Bilimler Lisesi Drama ve Şiir gösterilerini ve Osmaniye Gençlik Merkezi öğrencileri Müzikal gösterilerini sundular.

        Program, Vali Dr. Erdinç Yılmaz ve protokol mensupları tarafından öğrencilere plaket takdimi ile son buldu.

Valilik basın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik için, Google Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları'na tabi olan Google'ın reCAPTCHA hizmetinin kullanılması gerekmektedir.