Genel

VALİ YILMAZ: “OSMANİYE YERFISTIĞI EN ÖNEMLİ TARIM ÜRÜNÜMÜZ”

Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından Cevdetiye Beldesinde düzenlenen hasat etkinliği programında Vali Dr. Erdinç Yılmaz, Osmaniye yer fıstığı hasadı yaptı. Etkinliğe, Vali Yılmaz’ın yanı sıra  Tarım ve Orman İl Müdürü Recep Bulut, AK Parti Osmaniye İl Başkanı Seydi Gülsoy ve üreticiler katıldı. 

        Hasat öncesinde  Tarım ve Orman İl Müdürü Recep Bulut, ilimizdeki yer fıstığı üretimi hakkında Vali Yılmaz’a bilgi verdi. 1. ürün yer fıstığı hasadının Ağustos ayının son haftasında başlayıp Eylül ayının son haftasına kadar devam ettiğini, 2. Ürün yerfıstığı hasadının ise Ekim ayının ortasında başlayıp Kasım ayının sonuna kadar devam ettiğini belirten İl Müdürü Bulut, il genelinde 1. ürün hasadının başlamış olduğunu ifade ederek, “İlimiz genelinde kabuklu yerfıstığı üretimi 2020 yılında 149.157dekar alanda 53.560 ton olup TÜİK 2020 yılı verilerine göre ilimiz Adana’dan sonra 2. Sırada yer almaktadır. İlimizde dekara verim ortalaması 380 kg/da civarındadır. 2021 yılı il geneli yerfıstığı üretimi bir önceki yıla göre %11 artış göstererek 165.255 dekar olup dekara ortalama verimin 380 kg/da olduğu tespit edilmiştir. 2021 yılı Osmaniye ili yerfıstığı rekoltesi 63.000 Ton olması beklenmektedir.”diye konuştu. 

Osmaniye yer fıstığının, ilimiz için en önemli tarım ürünü olduğunu belirten Vali Dr. Erdinç Yılmaz, üreticilerimize bol bereketli bir hasat dönemi diledi. Vali Yılmaz, sözlerinin ardından yer fıstığı hasadını gerçekleştirdi. 

Valilik basın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik için, Google Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları'na tabi olan Google'ın reCAPTCHA hizmetinin kullanılması gerekmektedir.