Genel

YÜRÜYÜŞ GÜNÜ ETKİNLİĞİNE DAVET

Osmaniye’de bugün  “Obezite, Sağlık Sorunudur” sloganı ile Dünya Yürüyüş Günü etkinliği yapılacak.

Konuyla ilgili olarak İl Sağlık Müdürü Dr. Hasan Öznavruz’un açıklamasına göre, 4 Ekim Pazartesi günü (BUGÜN)  saat 10.00’da Osmaniye Dr. Devlet Bahçeli Meydanından başlayacak olan Osmaniye Valiliği, Kamu Kurum Kuruluşları ve Sivil Toplum Kuruluşlarının katılımı ile yapılacak yürüyüşe tüm vatandaşlarımızın  davetli olduğu bildirildi.

YÜRÜMENİN FİZİKSEL FAYDALARI
Düzenli yürüyüş yapmak erken ölüm riskini azaltıyor! 2010 yılında yaklaşık 1 milyon insanın dahil olduğu kapsamlı bir araştırma sonucuna göre düzenli olarak günde 30 dk orta şiddetle tempolu yürüyüş yapan bireylerin düzenli yürüyüş yapmayan bireylere kıyasla tüm nedenlere bağlı olarak erken ölüm riskinin %19 daha az olduğunu göstermiştir. Ayrıca düzenli ve yeterli miktarda yürüyüş yapmak aşağıdaki kazanımları sağlar: 

 • Kalp-damar hastalık riskini azaltır.
 • Yüksek kan basıncını düşürür.
 • Vücut ağırlığını, vücut yağını ve bel çevresini azaltır.
 • Tip2 diyabet hastalığına yakalanma riskini önemli ölçüde azaltır.
 • Bel ağrılarını önler ve rahatlatır.
 • Kalp ve solunum sistemini geliştirir.
 • Dayanıklılığı artırır.
 • Yaşam kalitesini artırır.
 • YÜRÜMENİN MENTAL SAĞLIĞA FAYDALARI
  Yürüyüş ve mental sağlık arasındaki ilişkiyi inceleyen bilimsel çalışmalar, düzenli olarak yapılan yürüyüş aktivitelerinin depresyon ve anksiyete semptomlarını hafifletebileceğini ve böylece yaşam kalitesinin artabileceğini göstermiştir. Ayrıca düzenli olarak yapılan yürüyüşlerin, düşünme, anlama, hatırlama gibi bilişsel fonksiyonların iyileşmesine katkı sağlamasının yanı sıra uyku kalitesinin artması, okul başarısının artması ve yaşlılıkta bilişsel fonksiyonların zayıflamasının önlenmesi gibi pek çok faydası olduğu gösterilmiştir.
  Araştırmalar, yeşilin ve suyun olduğu doğal ortamlarda yapılan yürüyüşlerin kentlerde yapılan yürüyüşlerden daha fazla psikolojik fayda sağladığını göstermiştir. İngiltere ulusal ruh sağlığı derneği tarafından yapılan bir araştırmada çeşitli fiziksel aktivite türleri ile ilgilenen insanlara açık alanda yaptıkları fiziksel aktivitenin fiziksel ve psikolojik etkileri soruldu. Araştırma sonuçlarına göre katılımcıların çoğu psikolojik faydanın daha yüksek olduğunu belirtmişlerdir. (https://spor.istanbul/)

Hasan KILIÇ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik için, Google Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları'na tabi olan Google'ın reCAPTCHA hizmetinin kullanılması gerekmektedir.